Penta je novým majoritním vlastníkem slovenské banky Dexia

31.3.2011 18:38   |  

Středoevropská investiční skupina Penta Investments se stala vlastníkem 88,71procentního podílu akcií Dexia banky Slovensko. Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva banky bude od dubna Jan Rollo.

Součástí uzavření transakce je navýšení kapitálu Dexia banky Slovensko o 40 milionů eur (asi 981 milionů korun). Souhlas s převzetím udělil slovenský antimonopolní úřad i Národní banka Slovenska. Dexia se na Slovensku řadí ke středně velkým bankovním domům. Prodej 88,7 procenta akcií peněžního ústavu byl součástí restrukturalizace belgicko-francouzské bankovní skupiny Dexia. Penta ohlásila vstup do slovenské Dexie loni.

Podle partnera skupiny Penta Iaina Childa bude Dexia banka Slovensko pokračovat ve spolupráci s komunálním sektorem. Ráda by rovněž posílila působení banky v maloobchodě, kde vidí prostor pro další růst.Nový majoritní vlastník Dexie splní zákonem danou povinnost a předloží minoritním akcionářům povinnou nabídku na převzetí jejich akcií. Vznik této povinnosti bude oznámený 1. dubna v deníku SME, uvedla mluvčí Penty Investments Martina Válová.

Penta na Slovensku už v minulosti ovládla menší finanční ústav Privatbanka, jež se zaměřuje na privátní bankovnictví. Finanční skupina podniká v různých sektorech ve vícero zemích, aktivní je i v Česku. Obchodnímu řetězci Tesco prodala českou síť obchodů Žabka a Koruna. Smlouvu o prodeji polské části sítě potravinářských obchodů Žabka zase Penta uzavřela v únoru s fondem Mid Europa Partners.Dexia banka Slovensko, která má v zemi 49 poboček, se loni po dvou letech vymanila ze ztrát. V loňském roce vykázala čistý zisk 1,13 milionu eur (27,8 milionu korun). Akcie banky vlastní také města a obce.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web