Penta kupuje pohledávky sportovních svazů za Sazkou

13.4.2011 18:03   |  

Investiční skupiny Penta a E-Invest kupují pohledávky sportovních svazů za loterijní společností Sazka a nabízejí jejím akcionářům finanční podporu. Prostřednictvím společnosti Gladiolus se již dohodly s Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV), Českou asociací Sport pro všechny a Asociací tělovýchovných jednot a sportovních klubů na odkoupení jejich pohledávek vůči Sazce za celkem 140 milionů korun. Oznámila to dnes Penta.

Ovládnutí velkých pohledávek by Pentě zřejmě mohlo pomoci k účasti ve věřitelském výboru. Sazka je od 29. března v úpadku. „Investiční skupiny Penta a E-Invest nabízejí akcionářům Sazky finanční podporu a pomoc s cílem zachránit společnost před nepřátelským převzetím a konkurzem,“ uvedla Penta v tiskové zprávě. První splátku 63 milionů korun již dnes poukázala sportovním svazům.

Server Aktuálně.cz napsal, že Penta nákupem pohledávek sportovních svazů vůči Sazce získá možnost stát se členem věřitelského výboru firmy, který dění v Sazce významně ovlivňuje. Penta prý pohledávku od sportovních svazů sdružených v ČSTV přihlásí u Městského soudu v Praze v rámci insolvečního řízení. Tento dluh tvoří peníze, které Sazka měla poslat svazům v minulých letech, ale kvůli svým finančním potížím to neudělala v plné výši. „Je to naše reakce na krok PPF a KKCG,“ potvrdil Aktuálně.cz zdroj z Penty.

„Fakt, že Penta chce převzít pohledávku ČSTV za Sazkou, má jediný cíl: za každou cenu se dostat do věřitelského výboru a z něj bezprostředně brzdit restrukturalizaci Sazky,“ uvedl Milan Tománek, mluvčí PPF, která patří mezi největší věřitele Sazky. To má podle něj Pentě pomoci získat více času na převzetí unikátní prodejní sítě Sazky a tím svého přímého konkurenta srazit na kolena. Penta vlastní konkurenční firmu Fortuna, jež chystá vstup na trh loterií. „Má-li být nabídka Penty míněna vážně, pak musí nejprve vyplatit současné věřitele Sazky částkou převyšující šest miliard korun a zastavit insolvenční řízení dodáním dalších miliard na provoz Sazky,“ podotkl Tománek.

Penta a E-Invest dají svazům 300 milionů ročně

Penta a E-Invest se zároveň zavázaly, že jsou připraveny podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce. Podmínkou nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky v plné součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem. Penta a E-Invest proto očekávají, že sobotní valná hromada hlavního akcionáře Sazky ČSTV přijme usnesení, ve kterém podpoří vzájemnou spolupráci s cílem zachránit společnost před nepřátelským převzetím.

„Je to pouze prázdné mediální prohlášení postrádající jakoukoli reálnou podstatu. K realizaci takovýchto planých slibů by musela mít Penta souhlas nadpoloviční většiny věřitelů. O ničem takovém s věřiteli nikdy nejednala a nemá jejich podporu. Jejich údajná pohledávka 140 milionů korun je navíc zanedbatelná proti řádově vyšším částkám, které do záchrany Sazky již investovala KKCG,“ reagoval mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko.

S nabídkou pro sportovní svazy přišli v úterý soupeři Penty v boji o Sazku a její největší věřitelé, skupiny PPF a KKCG. Nabídly, že svazům nechají 20 procent Sazky a na sport budou posílat po dobu pěti let 200 milionů korun.

„Nyní nelze říct, která nabídka je lepší,“ řekl Oldřich Lomecký, starosta České obce sokolské, která má v Sazce 13,5 procenta. Nezáleží totiž podle něj jen na částce plynoucí do sportu či na velikosti zachovaného podílu v Sazce, ale na dalších aspektech. Za jeden z nejdůležitějších označil ten, jak velkým věřitelem skupina nabízející pomoc je, protože na jejím přístupu k Sazce bude záviset budoucnost loterijní firmy.


Penta tedy hodlá zvýšit svůj podíl v budoucím výboru věřitelů Sazky. Nyní se hraje o to, kdo mezi věřiteli získá rozhodující slovo. Na konci května se sejde schůze věřitelů, která rozhodne o dalším postupu v Sazce, například o tom, pod čí taktovkou a zda vůbec se odehraje reorganizace zadlužené firmy. Penta prosazuje spolu se šéfem Sazky Alešem Hušákem a skupinou E-Invest podnikatele Martina Ulčáka reorganizaci podle dlužníka (Sazky), skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a KKCG podnikatele Karla Komárka chtějí reorganizovat Sazku samy.


Předseda ČSTV Pavel Kořan podporuje Hušáka. ČSTV bude o víkendu na valné hromadě rozhodovat mimo jiné o postoji k loterijní společnosti. Hušák se podle Aktuálně.cz chce obrátit na akcionáře loterijní firmy. V dopise prý bude apelovat na účastníky sobotního zasedání, aby nedopustili vstup PPF a KKCG do Sazky tím, že by přijali jejich nabídku. Tyto investory označuje už delší dobu za nájezdníky, Pentu za přátelského investora. Věřitelé firmy do počátku dubna k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za 1,962 miliardy korun. Od té doby jich mnoho přibylo, zejména těch menších od trafikantů. Ale objevují se i větší, jako například ta od společnosti SPAR Česká obchodní společnost na téměř pět milionů Kč a telefonního operátora Vodafone za skoro 195 milionů korun.
Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web