Penta má zálusk na investice ve zdravotnictví a finančních službách

9.9.2010 11:52   |  

Investiční skupině Penta se daří. Loni zvýšila konsolidovaný zisk po zdanění z předloňských 61,5 milionu eur na 156,2 milionu eur (cca 3,9 miliardy korun) a zvažuje vstup na nové trhy, především ve zdravotnickém a finančním sektoru.

Konsolidované tržby Penty loni dosáhly 2,2 miliardy eur (54,4 miliardy korun). Aktiva skupiny činila podle mezinárodních standardů IFRS 2,7 miliardy eur (66,7 miliardy korun) a vlastní jmění 859,3 milionu eur (21,23 miliardy korun).

Hospodaření skupiny pozitivně ovlivnily hlavně investice v energetice, retailu a zdravotnictví. V roce 2009 Penta uzavřela sedm transakcí, v letošním roce pak do září uzavřela už pět akvizic. Nyní se skupina poohlíží po dalších příležitostech.

„Naše strategie je orientovaná na růst skupiny. Chceme rozhodnout o další možné diverzifikaci našeho portfolia. Vedle investic typu private equity a realitního developmentu analyzujeme další dvě možné linie podnikání Penty. Uvažujeme o novém zaměření na finanční služby a na zdravotnictví. V obou sektorech už podnikáme. Sledujeme hlavně nabídky na trzích na Slovensku a v Polsku, nyní jsme ve fázi intenzivních analýz a vyjednávání. Po krizi je prostor pro konsolidaci některých firem z oblasti finančnictví,“ řekl managing partner Penta Investments pro divizi Buy-out Jaroslav Haščák.

Penta je v současnosti nejsilněji zastoupená na třech trzích - v Česku (36 procent portfolia skupiny), v Polsku (30 procent) a na Slovensku (29 procent). V dalších deseti zemích má skupina kolem pěti procent svých aktiv. „Jsme rádi, že díky naší dlouhodobé a usilovné práci patříme mezi nejaktivnější investiční skupiny v regionu. Nevylučujeme proto vstup na nový trh včetně otevření dalšího lokálního zastoupení Penty,“ uvedl partner Penta Investments Marek Dospiva.

Podle Haščáka se chce skupina zaměřit také na jeden velký trh mimo současnou působnost Penty. „Vyvíjíme aktivity v Německu, kde už máme jednu investici. Dalších pět velmi intenzivně sledujeme,“ prozradil Haščák. Kromě toho Penta monitoruje také situaci na trhu ve Velké Británii.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Působí v sektorech private equity a v realitním developmentu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 25 tisíc lidí. Penta investuje především do oblastí retailu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Limassolu a Amsterdamu.

Autor: jih, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web