Penta má zálusk na největší polské soukromé nemocnice

Investiční skupina Penta potvrdila svůj zájem převzít EMC Instytut Medyczny, největšího soukromého provozovatele nemocnic v Polsku. Nabízí cenu 18,8 zlotých (116,3 koruny) za akcii, celková cena by se tak mohla pohybovat kolem miliardy korun. Penta již vlastní 14,6 procenta akcií EMC, které představují zhruba pětinu z celkového počtu hlasů v polské společnosti.

Marek Dospiva, Penta
28.5.2013 17:42   |  

EMC Instytut Medyczny provozuje v Polsku osm nemocnic a 16 dalších zdravotnických zařízení. Konsolidované tržby firmy, která hledá strategického investora, loni stouply o 8,7 procenta na 157,5 milionu zlotých (téměř miliarda korun). Zisk firmy vzrostl o téměř polovinu na 515 tisíc zlotých (3,2 milionu korun).

Penta vstoupila do segmentu nemocniční péče v roce 2012 akvizicí společnosti Svet zdravia, která provozuje deset nemocnic na Slovensku. „EMC prochází rozhodujícím obdobím ve svém rozvoji. Společnost má silnou pozici na trhu zdravotnických služeb v Polsku, avšak jeho další rozvoj vyžaduje podstatné investice, bez nichž nemá šanci usilovat o vedoucí pozici na konsolidujícím se trhu,“ sdělil Eduard Maták, partner Penta Investments zodpovědný za investice do zdravotnictví.

Penta do zdravotnictví směřuje zhruba 30 procent svých investic. „Investovali jsme již přes 400 milionů eur a jsme zodpovědní za více než deset tisíc pracovních míst ve zdravotnictví v Česku, na Slovensku a v Polsku. Strategií Penty je organický růst a aktivní podíl na konsolidaci nemocničních služeb. Předpokládáme, že naše účast v EMC je dlouhodobou investicí přesahující sedm let,“ dodal Maták.

Veřejnou nabídku na odkup všech akcií EMC oznámila Penta dnes, oficiálně budou nabídky přijímány od 19. června do 18. července. Veřejná nabídka je podmíněná získáním souhlasu polského Úřadu pro ochranu konkurence a spotřebitelů k převzetí kontroly nad EMC Pentou.

Penta podniká v řadě evropských zemí. Investuje kromě jiného do maloobchodu, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. Působí také ve zdravotnictví, v Česku i na Slovensku vlastní například síť lékáren a zdravotnických zařízení, v zemi pod Tatrami má i zdravotní pojišťovnu. Lékárny Penta provozuje i v Polsku.


Čtěte více:

Pentě loni stoupl zisk na 3,8 miliardy korun. Výhled pro region ale nemá optimistický

Spolumajitel Penty Kúšik ukončil aktivní působení ve firmě

Penta sází na zdravotnictví: po lékárnách Lloyds koupí i firmu SimonPharma

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže aktualizováno

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po dnešním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér… více

Komerční prezentace
Mobilní web