Penta našla zálibu ve zdravotnictví: nově chce i polské nemocnice

Středoevropská investiční skupina Penta se zajímá o převzetí největšího soukromého provozovatele nemocnic a ambulancí v Polsku, společnosti EMC Instytut Medyczny. Napsal to slovenský list Hospodárske noviny (HN). Penta podniká v mnoha odvětvích, na zdravotnictví se ale zaměřuje stále více. Podle českých Hospodářských novin se zajímá také o ztrátové tuzemské krajské nemocnice.

Nemocnice
15.4.2013 15:28   |  

EMC Instytut Medyczny provozuje v Polsku osm nemocnic a 16 dalších zdravotnických zařízení. Konsolidované tržby firmy, která hledá strategického investora, loni stouply o 8,7 procenta na 157,5 milionu zlotých (téměř miliarda korun). Zisk firmy vzrostl o téměř polovinu na 515 tisíc zlotých (3,2 milionu korun). HN s odvoláním na polský tisk napsaly, že v nejpokročilejší fázi jsou jednání právě s Pentou.

„Dopředu se k možným akvizicím nevyjadřujeme, máme ovšem zájem o koupi nemocnic na polském trhu,“ řekl listu mluvčí Penty Martin Danko. Partner finanční skupiny Martin Kúšik označil zdravotnictví za velmi zajímavý sektor.

Penta podniká v řadě evropských zemí. Investuje kromě jiného do maloobchodu, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. Působí také ve zdravotnictví, v Česku i na Slovensku vlastní například síť lékáren a zdravotnických zařízení, v zemi pod Tatrami má i zdravotní pojišťovnu. Lékárny Penta provozuje i v Polsku.

Penta projevuje zájem také o ztrátové české nemocnice. O ně se ale zajímá i zdravotnická síť Agel, v níž má většinový podíl podnikatel Tomáš Chrenek. Penta podle HN loni jenom ve zdravotnictví v Česku a na Slovensku vykázala tržby 1,7 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Do zdravotnictví skupina směřuje 30 procent svých investic.


• Čtěte také:

Investor Kasa chce ovládnout e-obchod s léky. Do Pilulky.cz dá miliony

Penta chce u Anděla stavět nové kanceláře

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web