Penta v boji o Sazku nachází spojence v České spořitelně

25.9.2011 18:28   |  

Česká spořitelna, jeden z hlavních věřitelů Sazky, začíná stále hlasitěji promlouvat do prodeje této loterijní společnosti. Radí při výběru kupce přihlédnout k nabídce Penty. Ta je sice nejvyšší, byla ale podána mimo výběrové řízení. Skupina KKCG, která společně s PPF uspěla v oficiálním tendru, jednání banky kritizuje. Česká spořitelna podle ní nehájí zájmy věřitelů, ale své vlastní. Vše kvůli údajným vazbám na Pentu.

Penta se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastnila – označila ho za netransparentní. Mimo soutěž ale nabídla pět miliard korun. KKCG společně s PPF podaly nejvyšší nabídku v oficiálním tendru za 3,81 miliardy korun. Tu insolvenční správce Sazky Josef Cupka považuje za jedinou právoplatnou.

Do hry teď ale vstupuje silný představitel věřitelů - Česká spořitelna, která chce, aby se brala v potaz i nabídka Penty. KKCG banku kvůli tomu obvinila, že jí jde jen o vlastní byznys a prodej Sazky se snaží úmyslně oddálit. Argumentuje vazbami České spořitelny na Pentu a její konkurenční loterii Loto.

„Česká spořitelna už nehájí zájmy věřitelů, ale jen své vlastní vzhledem k tomu, že poskytla Pentě výrazně vyšší prostředky na rozjezd konkurenční loterie Loto. Logicky tak nemůže mít zájem na rychlém prodeji a silné Sazce, která bude konkurence pro Loto,“ sdělil mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Anketa

Podaří se Sazce pod novými majiteli znovu získat duvěru sázejících?

ano   20% ne   13% nezajímá mě to   67%

V anketě hlasovalo 491 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety


Čtěte také: Penta boj o Sazku nevzdává. Dokončený tendr napadne žalobami


Tvrzení o poskytnutí prostředků Pentě na rozjezd konkurenční loterie nechtěla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková komentovat s tím, že jde o bankovní tajemství. Zájmy všech věřitelů v odprodeji Sazky ale Česká spořitelna podle ní hájí. „V tom máme úplně čisté svědomí,“ řekla.

„V odprodeji Sazky musí být přihlédnuto ke všem nabídkám, nejen k nabídce, kterou označil pan správce za nabídku nejvýhodnější, ale i k nabídce, která byla podána mimo tendr, a to je nabídka Penty,“ řekla Gajdušková. „Vyšší výnos z prodeje je v zájmu všech věřitelů,“ dodala.

Penta plánuje žaloby

Penta nyní chce soutěž napadnout právní cestou. Má připraveny čtyři varianty, mezi kterými je i podání žádosti k Ústavnímu soudu, aby výběrové řízení prohlásil za neplatné.

PPF a KKCG odmítají protesty Penty proti regulérnosti výběrového řízení. „Penta měla možnost se zúčastnit transparentního výběrového řízení a nabídku předložit v souladu s insolvenčním zákonem a podmínkami výběrového řízení,“ uvedl Plovajko. Mimosoutěžní nabídku Penty podle něj nelze srovnávat s oficiálními nabídkami, které byly předloženy v rámci výběrového řízení.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web