Penta vydělává, mění logo a přibírá šéfy

10.9.2010 8:48   |  

Investiční skupině Penta se loni dařilo. Její čistý zisk vzrostl proti předchozímu roku na dvaapůlnásobek. Penta, jež působí ve třinácti zemích a v portfoliu má podíly ve 240 firmách, vydělala 156,2 milionu eur (skoro čtyři miliardy korun). Tržby skupině stouply z 1,9 miliardy eur na 2,2 miliardy.

Penta po čtrnácti letech změnila svou korporátní image: z loga vypustila dosavadní „Investments“ a změnila firemní barvy.

Rozrostl se také počet partnerů firmy, kterou dosud ovládali Marek Dospiva, Martin Kúšik, Jozef Oravkin, Jaroslav Haščák a Jozef Špirko. Novým partnerem se stal Eduard Maták, který byl dosud investičním ředitelem Penty. Do konce roku by Penta mohla přibrat dalšího partnera, a to i z externího prostředí. Marek Dospiva upřesnil, že to nicméně bude někdo, s kým skupina dlouhodobě spolupracuje.

Čtěte také: Prodejny Žabka míří na polskou burzu

Haščák uvedl, že nejziskovější investice má nyní Penta v energetice, maloobchodu a zdravotnictví. Loni skupina uzavřela sedm transakcí, letos jich zatím uzavřela pět. Penta se nyní chce více orientovat na zdravotnictví a finanční služby. V Česku vlastní například lékárny Dr. Max, kliniky Mediclinic a Privatbanku. Penta je nyní nejsilněji zastoupena v České republice (36 procent), Polsku (30 procent) a na Slovensku (29 procent). V dalších deseti zemích má pět procent svých aktiv.

Firmy z portofolia Penty zaměstnávají celkem 25 tisíc lidí. Skupina funguje jako private equity fond, investuje ale jen peníze svých partnerů. V Česku má například obchody Žabka, operátora U:fon, Aero Vodochody či sázkovou kancelář Fortuna.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web