Penta začne jednat s akcionáři Sazky

21.12.2010 18:09   |  

Společnost Penta začíná jednat o budoucnosti loterijní společnosti Sazka. Na středu si pozvala zástupce sportovních sdružení, tedy akcionářů největší loterijní společnosti. Uvedl to dnes server Lidovky.cz.

Mluvčí Penty Martin Danko tuto informaci potvrdil. „Ano, potvrzujeme jednání, pravděpodobně zítra o 16. hodině bude tisková konference, do té doby nebudeme naše kroky komentovat. Odmítáme ale slova pana Hušáka o nepřátelském převzetí, všechny naše kroky budou jen se souhlasem akcionářů Sazky.“

Danko tak reagoval na pondělní vyjádření generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka, podle něhož čelí Sazka bezprecedentním tlakům na nepřátelské převzetí. Uvedl také, že za současným vývojem stojí konkurence. Agentura ČTK uvedla, že tou konkurencí je myšlena právě společnost Penta.


Čtěte více: Hušák: Za vývojem v Sazce stojí konkurence


Penta se ale proti Hušákově vyjádření ohradila, když médiím rozeslala svou tiskovou zprávu.
„Nemáme žádný zájem o nepřátelské převzetí Sazky. Naše pozice vůči Sazce je od začátku čitelná a transparentní. To, co jsme prohlásili před rokem, platí i dnes: v případě, že nás akcionáři Sazky o to požádají, jsme připraveni se podílet na její restrukturalizaci,“ psalo se ve zprávě.

I přesto se už delší dobu v médiích spekuluje o zájmu Penty loterijní společnost převzít. Sazka, kterou výhradně vlastní sportovní sdružení, se dostala v posledních dnech do problémů. Miliardář Radovan Vítek skoupil pohledávky Komerční banky a Raiffeisenbank pohybující se ve výši 900 milionů korun. Pohledávky chce urychleně splatit, jinak je prý připraven podat na Sazku insolvenční návrh.


Čtěte více: Vítek koupil další dluh Sazky, bude po ní chtít nejméně 900 milionů


Společnost ale musí platit i vysoké splátky za výstavbu někdejší vysočanské Sazka O2 arény držitelům dluhopisů. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, teď společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek.

Server Týden.cz uvedl, že Sazka dnes bude jednat s bankou BNP Paribas Fortis o splacení úvěru ve výši 400 milionů korun, jehož splatnost byla již minulý týden.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Její akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Sazka provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Za tři čtvrtletí 2010 vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období roku 2009. Celoroční zisk bude o něco vyšší než za rok 2009. Zisk ze sázkové a loterní činnosti překročil 950 milionů korun, zisk z neloterijních činností, podléhajících dani z příjmu, činil téměř 86 milionů korun.

Penta byla založena v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Její portfoliové společnosti zaměstnávají přes 25 tisíc lidí a konsolidované příjmy těchto společností dosáhly loni 2,2 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy. Nejvíce investičních projektů zatím uskutečnila v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web