Penzijní fondy se odklánějí od na kupování bondů české vlády

Nízké výnosy dluhopisů české vlády nutí některé z doposud loajálních investorů ke změně investiční strategie. Týká se to především domácích penzijních fondů, které v dluhu české vlády drží rozhodující většinu z celkem 330 miliard korun úspor klientů penzijního připojištění. Setrvalý pokles výnosů českých vládních bondů obrací pozornost fondů k alternativám.

 česká koruna,
14.9.2015 8:07   |  

„Situace na trhu s českými státními dluhopisy vyústila v taktické úpravy v oblasti struktury investic do dluhopisů. Na trzích existují výrazné rozdíly ve výnosech do splatnosti zahraničních státních dluhopisů, podobně je to například i na trhu firemních dluhopisů,“ naznačila možné nové investiční směry Klára Pačesová z Penzijní společnosti České spořitelny.

Podíl státních dluhopisů v majetku penzijních fondů už letos mírně klesl. Zatímco začátkem roku se bondy české vlády podílely na majetku fondů ze 71 procent, koncem pololetí už to bylo podle dat Asociace penzijních společností o dva procentní body méně. Fondy začaly naopak více sázet na dluhopisy ostatních zemí, jejichž podíl se během roku takřka zdvojnásobil. I tak ovšem nepřesahuje jejich váha šest procent celkových aktiv fondů. Správci penzí si začali rovněž více všímat akcií, jejichž podíl se blíží k jednomu procentu.

K novým investicím fondy vede zákonný požadavek na nenulové zhodnocení, který se týká 97 procent úspor klientů třetího důchodového pilíře. Úpravou investic se fondy snaží pro příští roky předejít hrozbě investičních ztrát, které by musely klientům dorovnávat ze svého. „Dosáhnout nenulového výnosu jednoduše musíme,“ připomíná Václav Bálek z Allianz penzijní společnosti.


Čtěte také:

Pavel Racocha: Zákon motivuje penzijní fondy k byznysu na úkor klientů

Investoři poprvé v historii platí Česku za to, že mu mohou půjčit

Příští české dluhopisy budou mít záporný úrok

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web