Periferie Evropy strádá kvůli propadu úvěrů pro malé firmy

Starý kontinent trápí vlekoucí se recese a extrémní nezaměstnanost. Jednou z příčin je fakt, že malé a střední podniky, které zaměstnávají dvě třetiny pracovní síly a vytvářejí bezmála 60 procent výstupu ekonomik eurozóny, jen stěží dosáhnou na bankovní úvěr.

Bankovky v hodnotě 500 euro
14.10.2013 8:07   |  

Ve srovnání s předkrizovým vrcholem se objem poskytnutých úvěrů těmto podnikům propadl takřka o polovinu a na evropské periferii úvěrová činnost menším firmám prakticky ustala. Vyplývá to ze společné studie Institutu mezinárodních financí a poradenské firmy Bain & Company.

„Objem nově poskytnutých úvěrů malým a středním podnikům ve sledovaných zemích poklesl od roku 2008 v průměru o 47 procent,“ uvádí John Ott z Bain & Company. Nejsložitější je situace na evropské periferii. Menší firmy tam zůstaly po krizi prakticky odříznuty od bankovních úvěrů.

„Ve Španělsku propadl objem půjček tomuto segmentu o 66 procent, v Irsku dokonce o 82 procent,“ uvádí Hung Tran z Institutu mezinárodních financí.

Drahé půjčky

Když už banky firmám na periferii půjčí, účtují si o čtyři až šest procentních bodů vyšší úrok než v případě svých německých protějšků, stojí v analýze. Situaci zhoršuje fakt, že zdejší malé a střední podniky zaměstnávají o pětinu více lidí, než činí evropský průměr, a na bankovních půjčkách jsou závislejší než jádro Evropy.

„Hlavním faktorem recese evropské periferie je odříznutí od úvěrového financování firem, nikoli rozpočtové škrty,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky.

Úvěry propadly i ve Francii

Úvěrové embargo se však netýká jen periferie. Téměř o třetinu méně než před krizí se menším podnikům půjčuje i v Nizozemsku, o 37 procent propadly úvěry ve Francii. Koncem léta objem úvěrů za celou eurozónu podle dat Bloombergu meziročně klesl bezmála o šest procent. Jen v Německu objem alespoň stagnoval.

„Omezená dostupnost a vyšší náklady úvěrů pro menší podniky snižují šance na evropské oživení,“ uvádí Ott s tím, že situace je závažnější, než by ukazovala data Evropské centrální banky. Podle té firmy na periferii zaplatí na úrocích jen o 1,5 až 2,5 procentního bodu více než firmy v Německu.


Čtěte také:

Bankovní úvěry menším firmám padly na dno

Malé firmy mohou žádat v EU o mikroúvěry podporované z evropských peněz, Česko je mimo

Oživení poptávky letos očekává jen každá pátá firma

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web