Pět rad, jak chránit děti před dluhy

1.10.2010 8:48   |  

Američané v současné době řeší, jak děti (i dospělé) naučit utrácet jen tolik, kolik si skutečně mohou dovolit. A jak se vyhýbat nebezpečí kreditních karet, které zdánlivě nabízejí pocit dostatku až do chvíle, dokud nepřijde čas dluhy z kreditní karty začít splácet. Pak se objevují problémy. Proto se možná i vám může hodit následující (osobně vyzkoušený) způsob, jak učit děti vyhýbat se dluhům.

1. Dávejte jim peníze do kasičky. Děti se musejí naučit, že díky „sbírání“ peněz do kasičky si mohou časem koupit něco více než jen lízátko nebo nanuk. Třeba si pořídí celé Lego, které si tak přály k Vánocům, ale pod stromečkem ho nenašly. Je to jednoduché. Když mají peníze, učí se rozhodovat, jak s nimi ve svůj prospěch co nejlépe naložit.

2. Nikdy nezapomeňte na úroky. Vyplácení úroků z naspořených peněz je velmi podstatné. Děti poprvé v životě vidí, že peníze mohou „dělat“ další peníze. Že vyplácení úroků poctivě dodržujete a že platíte „dostatečně vysoký úrok“, poznáte tak, že vám děti předají do kasičky hned všechny peníze, které dostanou, například od prarodičů.

3. Kupte jim peněženku. A když budou chtít, abyste jim něco koupili, řekněte, ať si kupují za svoje penízky. Než odjedete na nákup, musejí vám děti říci, že si chtějí vybrat peníze z kasičky do svojí peněženky. Pokud mají peněženku plnou, pomozte jim v rozhodování, co si mají koupit. Ale nechte jim i dostatek svobody. Jsou to přece jenom jejich peníze.

4. Když nemají peníze a peněženku s sebou, půjčíte jim vy. A naúčtujete jim úroky za půjčku. Prostě jim řekněte, že jim nyní 50 korun půjčíte, ale až přijedete domů, budete chtít, aby vám z kasičky daly korun 60. Uvidíte, jak rychle začnou přemýšlet, zda si nechtějí koupit něco menšího. Nebo si často nákup rozmyslí a příště si svoji peněženku vezmou s sebou. Přece vám nebudou zbytečně platit jen za půjčení jejich vlastních peněz.

5. Nikdy nepůjčujte dětem více, než mají doma v kasičce. Pokud peníze nemají, nemohou si dovolit svoje nákupy. Musejí počkat na další kapesné. Pokud byste toto pravidlo nedodrželi, učili byste děti žít si nad poměry. A to určitě není vhodná výbava do reálného života.

Všechna tato pravidla jsme na vlastních dětech vyzkoušeli zhruba od osmi až devíti let. Ale možná by to šlo i dříve. Stačí, když budou umět trochu počítat.

Autor je ředitelem společnosti Fichtner

Autor: Vladimír Fichtner

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web