Pět způsobů, jak mohou děti bezpečně a postupně poznávat svět peněz

16.7.2010 7:52   |  

Pokud máte děti, možná jste již přemýšleli, jak je postupně seznamovat se světem peněz. Zde je několik tipů, které se mi v různém věku mých dětí osvědčily.

Děti ve věku pěti až devíti let

Pořiďte jim kasičku, která se líbí jim (nemusí se líbit vám). A řekněte jim, že do kasičky mohou dát všechny drobné (kovové) penízky, které doma najdou. Pro děti je to skvělá hra a vám se nebudou doma „válet“ drobné. Když je kasička plná, vezměte ji s sebou do obchodu a zaplaťte něco, co si vaše dítě vybere. Zdůrazněte mu, že kdyby do kasičky nesbíralo penízky, nemohlo by si vybranou věc koupit. Pozor: můžete být překvapeni, jak moc se může v kasičce objevit peněz.

Děti od devíti do 15 let

Vytvořte s nimi jednoduchý excel, kde budou mít ve sloupečcích informace o vkladech, úrocích a zůstatku naspořených peněz. Dejte jim do začátku nějaký vklad (například peníze od babiček k narozeninám nebo na Vánoce) a začněte jim dávat malé kapesné každý měsíc. Prvních 12 měsíců jim peníze úročte vysokým úrokem – my jsme použili deset procent měsíčně. A potom excel „roztáhněte“ směrem dolů a ukažte jim, kolik budou mít peněz za 12 měsíců, když nebudou penízky vybírat. Můžete jim ukázat, kolik budou mít také například za tři roky. A nezapomeňte jim ukázat, jak se zůstatek bude lišit, když vybírat budou. Velmi rychle zjistíte, že vaše děti vám do „své kasičky“ přinesou veškeré peníze, které získají od prarodičů. Budou totiž vědět, že z penízků budou mít ještě více peněz.

S dětmi nad 10 let hrajte Finanční svobodu

Pokud rády hrají stolní hry, můžete začít již v osmi či devíti letech. Již po čtyřech hrách se vaše děti pouze hraním této hry na principu známých Sázek a dostihů naučí, že: není vhodné se zadlužovat s pomocí kreditní karty, je důležité se vhodně a levně pojistit, naučí se pracovat s hypotékou, že je skvělé pravidelně investovat a diverzifikovat, a hlavně, že je potřeba používat selský rozum a dlouhodobější přístup k penězům.

Od 15 do 20 let

Založte dětem buď na vaše jméno, nebo později na jejich jméno reálný investiční účet pro obchodování s akciemi. Zjistí, jak svět akcií funguje, jak lze hodně vydělat i hodně prodělat, a až budou mít vlastní peníze, budou k nim přistupovat s rozvahou i s vědomím nutné dlouhodobosti těchto investic.

Od 20 let

Seznamte vaše děti s vaším bankéřem či finančním poradcem a nechte pro ně zpracovat jejich vlastní finanční plán. Nejpozději byste to měli udělat zhruba ve 30 letech vašich dětí, abyste jim pomohli si uvědomit, jak získat skutečnou finanční nezávislost a svobodu.

Autor je ředitelem společnosti Fichtner

Autor: Vladimír Fichtner

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web