Pivovary Lobkowicz vyrazily na námluvy do Kofoly

Více než třímilionový balík akcií Pivovarů Lobkowicz, který se vlastníci rozhodli na poslední chvíli neprodat při květnové primární emisi, zřejmě přece jen změní majitele. Podle zdrojů deníku E15 vyjednávají pivovarníci s fondy, které stojí za premiantem českého nápojového trhu, Kofolou. Ta by tím udělala svůj první krok na poli alkoholických nápojů. Ve hře jsou akcie v aktuální burzovní hodnotě kolem 550 milionů korun neboli takřka třetinový podíl ve firmě.

Pivo Lobkowicz
29.7.2014 6:18   |  

„Spekulaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Majoritní vlastníci zvažovali více možností odprodeje svých podílů a jednali s různými stranami včetně Kofoly. Nicméně společnost prozatím nemá důvod o jednáních informovat,“ uvedla mluvčí Pivovarů Lobkowicz Renata Melíšková. „V primární emisi neprodali vlastníci zdaleka takový objem, s jakým počítali,“ soudí analytik Jiří Šimara z Cyrrusu. „Snaha o další prodej je tak logická. Vzhledem k velmi slabé likviditě titulu na burze dává přímý prodej strategickému investorovi největší smysl.“

Sjednaná cena se podle Šimary odrazí i v kurzu akcií Lobkowicz na burze. Podíl by měl skončit u investorů sdružených ve fondu Enterprise Investors, kteří v Kofole má 43procentní podíl. Většinový vlastník, řecký klan Samarasů, zájem o Lobkowicz odmítl. „O koupi podílu nejednáme,“ vzkázal Samaras pro deník E15. Kofolu, jejíž akcie se obchodují na polské burze, nicméně váže mlčenlivost o dosud neuzavřených jednáních.

Při jarní IPO plánoval pivovar udat na burze až přes šest milionů akcií, nakonec se jich neprodala ani polovina, když se stávající akcionáři neočekávaně rozhodli si své podíly ponechat. Kofola je známa svou ofenzivní akviziční politikou, naposledy uvízl v hledáčku firmy slovinský výrobce minerálek Radenska. Pivovarské IPO vyneslo v květnu firmě jen kolem čtyř set miliónů korun, původní plány přitom kalkulovaly až s trojnásobkem.


Čtěte také:

Akcie Pivovarů Lobkowicz mají za sebou první obchodní den

Na pivovary Lobkowicz vsadily i české fondy

Pivovary Lobkowicz prodaly všechny nové akcie. Firma získá 405 milionů

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web