Placení kartou budou moci nabídnout i menší provozy

Zaplatit kartou řemeslníkovi, taxikáři či pojišťovákovi. To chtějí uživatelům platebních karet umožnit společnosti Telefónica CR ve spolupráci s ČSOB a MasterCard ČR. Pod názvem mPO2S nabídnou obchodníkům mobilní terminály pro platbu kartami. Výhodou nových zařízení bude – proti současným terminálům – výrazně nižší pořizovací i provozní cena.

ilustrační foto (Profimedia.cz)
6.8.2013 6:41   |  

Nyní se rozbíhá pilotní provoz. A mnozí obchodníci se už na novou službu těší. „Tuto možnost určitě využijeme a projektu se zúčastníme,“ reagoval generální ředitel pojišťovací společnosti Insia Ivan Špirakus. „Pojišťovací agenti mohou terminály využít obzvláště při prodeji cestovního pojištění, kdy záleží na co nejvčasnější úhradě pojistky.“

„Na českém trhu je přibližně 320 tisíc subjektů, pro které je nový terminál vhodný. Většina z nich využívá nějakou službu od O2, máme přímý kontakt s možnými zájemci,“ uvedl Josef Puczok, který je v Telefónice CR odpovědný za vývoj mPO2S. Masové rozšíření mobilních terminálů Puczok očekává do tří let. Na základě zkušeností z pilotního projektu Telefónica zváží jeho rozšíření i na Slovensko.

Anketa

Dáváte při nákupech přednost místům, kde se platí kartami?

ano   69% ne   31%

V anketě hlasovalo 692 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Přenosné terminály s označením iSMP dodává společnost Ingenico, zúčtování karetních transakcí bude probíhat prostřednictvím ČSOB.

Nové terminály najdou využití i ve vozech taxislužby. „Zákazníků s platebními kartami přibývá. Problém byl dosud v ceně provozu a pořízení platebních terminálů, o tento projekt se budu zajímat,“ uvedl jednatel společnosti AAA Radio Taxi Jiří Kvasnička. Ceny přepravy například po Praze se podle něj obvykle pohybují maximálně do 800 korun, možnost je zde tedy i pro využití bezkontaktního placení.

Že by lidé mohli platit kartami v každé trafice, na to si asi ještě počkají. „Hlavní je pro nás výše odvodu za platbu kartou, technologie je až na druhém místě,“ říká předseda Českomoravského sdružení trafikantů Martin Koláček. Například na prodeji jízdenek MHD mají trafikanti rabat zpravidla tři procenta. Nynější poplatkové modely by jim tak téměř vymazaly zisk z prodeje. Podobná situace je u dalšího zboží, například cigaret.

Tvůrci mobilních terminálů ovšem pro začátek nespoléhají jen na to, kdo se jim do zkušebního provozu přihlásí, a nabídli spolupráci informační lince 1188. Ta provozuje i službu Řemeslníci. „Často se stává, že zákazník nemá v danou chvíli potřebnou hotovost na úhradu opravy,“ říká produkční manažer informační linky 1188 David Potužník. Lidem tak odpadne shánění hotovosti po sousedech nebo hledání nejbližšího bankomatu.


Čtěte také:

ČSOB chystá s T-Mobile bezkontaktní platby

Banky měsíčně řeší tisíc reklamací plateb, služba chargeback je na vzestupu

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

Představitelé zemí Evropské unie začali jednat o plánu B, který by nastal v případě, že by se Britové v nadcházejícím červnovém referendu rozhodli opustit evropský blok. Podstatou… více

Komerční prezentace
Mobilní web