Platební morálka firem se loni zlepšila, nejvíce v potravinářství

Platební morálka firem se loni zlepšila o tři dny, své závazky hradily v průměru za 73 dnů. Největší zlepšení bylo přitom u firem v potravinářství. Vyplývá to z pravidelné analýzy ČSOB Factoring. Česko na tom ovšem není dobře v porovnání s okolními státy. Například slovenské firmy platily loni své závazky v průměru za 62 dní, v Německu za 41 dní.

 peníze (ilustrační foto)
4.2.2015 9:24   |  

„Zlepšená platební morálka ukazuje na reálné oživení ekonomiky u nás,“ uvedl ředitel ČSOB Factoring Tomáš Morávek. Zlepšení platební morálky zaznamenaly loni firmy ze všech sledovaných oborů. Největší zlepšení zaznamenaly firmy v potravinářství, kde se platební morálka zlepšila o osm dnů na 68. Druhého nejvýraznějšího zkrácení inkasa, o celých šest dnů na 60 dnů, se dočkali dodavatelé ve automobilovém průmyslu.

Platební morálku mají české firmy stále jednu z nejhorších v regionu. Nejlépe jsou na tom Němci, u kterých návratnost od vystavení faktury zůstala na 41 dnech. Rakušané si polepšili o tři dny na 47 dnů. Naopak Slováci si pohoršili o dva dny na 62 dnů.


Čtěte také:

Platební morálka se v Česku a jižní Evropě prudce zhoršila

Platební morálka upadá, firmy proplácí faktury až dva a půl měsíce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web