Platit v hotovosti půjde do 270 tisíc. Poslanci snížili limit

Limit pro povinné bezhotovostní platby pravděpodobně klesne z dosavadních 350 tisíc korun na 270 tisíc korun. Počítá s tím novela zákonů o finančním trhu, kterou dnes schválila sněmovna. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky. Předloha míří k projednání do Senátu.

 ilustrační foto
24.9.2014 11:33   |  

Změna ohledně omezení plateb v hotovosti reaguje na rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2011. Podle něho se povinnost provádět platby nad stanovenou výši bezhotovostně vztahuje pouze na případy, kdy se platí již existující závazek. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) k tomu ale není žádný důvod, a proto vláda navrhla rozšířit omezení na všechny platby.

Limitem pro bezhotovostní platby je nyní podle zákona 350 tisíc korun. Novela v souladu s programovým prohlášením vlády snižuje hranici na 270 tisíc korun. Snížení limitu má podle vlády přispět k omezení korupčního rizika.

Zákon také výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní. Předloha má být účinná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Novela o platebním styku

Další součástí materiálu je novela zákona o platebním styku. Zavádí evropskou směrnici, podle níž se platby v eurech budou muset v budoucnu provádět podle standardů SEPA, tedy Jednotné oblasti pro platby v eurech.

Cílem SEPA je vytvořit jednotný evropský platební prostor, který zajistí shodné podmínky pro zpracování bezhotovostních převodů, přímých inkas a karetních obchodů v EU.

Toto nařízení začne být pro ČR jako pro zemi, kde se neplatí eurem, závazné až v roce 2016. Ministerstvo financí však pokládá za potřebné již nyní uskutečnit některé související změny v českém právním řádu.

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích pak reaguje na skutečnost, že nový občanský zákoník zrušil někdejší zákon o pojistné smlouvě. V něm přitom bylo ustanovení o informačních povinnostech vůči klientům pojišťoven.

„Tato ustanovení se proto nyní zařazují do zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, a to v téměř totožné podobě, v jaké byla dříve součástí zákona o pojistné smlouvě,“ uvedlo ministerstvo financí.


Čtěte také:

Největší daňový únik historie: lihová mafie připravila stát o 6,7 miliardy

Platit kartou v zahraničí se proti hotovosti prodraží

Platební karta jako jízdenka: Dopravci zvažují možnosti


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web