Platy bankéřů klesají, už jsou „jen“ na šestkrát vyšší než průměr

Investiční bankéři sice nadále vydělávají o poznání více než jiná povolání včetně lékařů či inženýrů, ale poprvé za několik desítek let se rozdíl mezi průměrnou mzdou a odměnou investičního bankéře snižuje.

 bankéř
26.3.2013 9:23   |  

Průměrná mzda v devíti vybraných investičních bankách v Evropě a ve Spojených státech klesla z 9,5násobku průměru soukromého sektoru v roce 2006 na 5,8násobek minulý rok. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost PwC pro deník Financial Times. Personalisté a odborníci na odměňování manažerů navíc říkají, že to může být jen začátek největší platové korekce za několik generací.

Studie ukazuje, že postupně rostoucí platová prémie bankéřů odstartovaná deregulací v osmdesátých letech a v posledním desetiletí tažená růstem na dluh nyní pomalu mizí. „Platy v bankách klesly více, než si řada lidí myslí, a zvláště rok 2012 zažil značnou relokaci zisků směrem od zaměstnanců k akcionářům,“ uvedl Tom Bowling, partner PwC.

Především evropské banky v loňském roce osekaly mzdové náklady, a to navzdory rostoucím ziskům, což může být důkazem celkové změny, která jde za hranice cyklické korekce odměn bankéřů. Ziskový medián investičních bank v loňském roce rostl o 28 procent, zatímco mzdy klesly o šest procent. Medián v tomto případě znamená, že polovině bank rostl profit o více než 28 procent a polovině bank o méně než 28 procent.

Kvůli bující regulaci bonusů bankéřů došlo také na změny systému odměňování. „Již dříve se odměny pohybovaly v závislosti na ekonomickém cyklu, nyní ale dochází i ke změně platové struktury,“ uvedl pro Bloomberg Mark Quinn, partner společnosti Mercer’s. Bankéři upozorňují na rozšiřující se příkop mezi Spojenými státy a Evropou, kde je regulace silnější a tlačí tak růst zisků a platy ještě více dolů.

„Na americké banky je vyvíjen o něco menší tlak. Celkově své zaměstnance odměňují o něco více a především vyplácejí podstatně vyšší část bonusů v hotovosti,“ řekl Financial Times Stéphane Rambosson, partner v headhunterské společnosti Veni Partners.


• Čtěte také:

Unie rozhodla: odměny bankéřů budou omezené

Bonusy na Wall Street letos vzrostou o 15 procent

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web