Platy bankéřů od roku 2007 vzrostly o 37 procent, mizí však odměny

Investiční banky po celém světě zvýšily svým bankéřům během posledních čtyř let platy o 37 procent. Za růstem stojí snaha udržet si personál a obejít regulaci, která pro banky znamená stále rostoucí fixní náklady v době klesajících výnosů. Rostoucími fixními částmi svých odměn si bankéři kompenzovali klesající odměny.

 ilustrační foto
28.5.2012 14:30   |  

Pevná část příjmu bankéřů, která zahrnuje mzdy, penze a některé benefity v posledních letech vzrostla velmi výrazně. Mezi lety 2007 a 2011 podíl nevariabilní části celkových odměn bankéřů vzrostl z 30 na 55 procent, vyplývá to ze studie Asociace pro finanční trhy v Evropě, lobbyistické organizace.

Dá se očekávat, že závěry této studie tak ještě více přilijí olej do ohně debaty o odměnách bankéřů. Několik posledních měsíců bylo ve znamení revolty akcionářů vůči výši vyplácených odměn vrcholnému vedení bank a dalších společností. Ostře sledované bylo například hlasování o bonusu šéfa britské banky Barclays.


Také čtěte

Správce Lehman Brothers: Bankéři se z krize nepoučili

Věřitelům Lehman Brothers se vrátí osmnáct centů z dolaru

David Cameron nabízí bankéřům příměří


Průzkum, který se konal mezi 13 velkými globálními investičními bankami ukázal, že mezi roky 2007 a 2011 se výše variabilních odměn snížila o 55 procent a celkově (fixní a variabilní část příjmů) si bankéři pohoršili o 30 procent.

Vyšší základy mzdy je tedy před propadem celkových příjmů neuchránily. Akcie bankovních domů se od roku 2007 propadly ještě více než příjmy bankéřů. Například evropský FTSE Eurofirst banking index od svého vrcholu v roce 2007 aktuálně ztratil více než dvě třetiny své hodnoty.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web