Platy šéfů bank loni vzrostly více než o třetinu

16.6.2011 6:39   |  

Výplatní pásky kapitánů bankovnictví po krizové dietě opět bobtnají. Průměrný šéf americké či evropské banky bral za loňský rok plat 9,7 milionu dolarů, což je o 36 procent více než v roce předchozím. Vyplývá to z dat sestavených deníkem Financial Times.

Dvě nejtěžší váhy bankovnictví – šéf JP Morgan Chase Jamie Dimon a Lloyd Blankfein, generální ředitel Goldman Sachs – dostaly zaplaceno patnáctkrát více než v roce 2009. Jamie Dimon si loni přišel na 21 milionů dolarů a Lloyd Blankfein vydělal 14,1 milionu dolarů. Částky jsou včetně bonusů a náhrad. Šéfové čtyř největších britských bank Barclays, HSBC, Lloyds a Royal Bank of Scotland (RBS) dohromady pobrali 26 milionů dolarů. V roce 2009 všichni čtyři v atmosféře veřejné nenávisti k finančním ústavům odmítli bonusy. Banky Lloyds a RBS zachraňovala na sklonku roku 2008 britská vláda a obě stále ovládá.

Andreas Treichl, šéf rakouské Erste, která vlastní Českou spořitelnu, si podle agentury Bloomberg za poslední fiskální rok vydělal zhruba čtyři miliony dolarů. Analýzy firmy Equilar ale ukazují, že platy manažerů řady bank zůstávají hluboko pod úrovněmi před krizí.

Například Lloyd Blankfein z Goldman Sachs si v předkrizovém roce 2007 vydělal 70 milionů dolarů a jeho kolega z JP Morgan Jamie Dimon obdržel za rok 2006 40 milionů.


Čtěte také: Platy úředníků budou zřejmě dál tajné


Regulátoři na obou stranách Atlantiku se – navzdory původním výhrůžkám – zdráhají zavést stropy platů pro odměny a mzdy bankéřů, místo toho zavádějí změny, které by měly snížit nepřiměřené riskování s vidinou získaných bonusů. To vedlo k tomu, že řada bank zvýšila základní fixní mzdy, a tím snížila závislost svých zaměstnanců na ročních bonusech a zaměstnaneckých akciích a hotovostních bonusech, na které musejí ale čekat celé roky.

Analýza společnosti Equilar ukazuje, že fixní plat generálních ředitelů bank je stále jen zlomkem jejich celoročního příjmu. James Gorman, šéf banky Morgan Stanley, v roce 2010 vydělal 14,9 milionu dolarů. Jen 800 tisíc z této částky byl jeho základní plat, zbytek dostal na odměnách. Akcie v hodnotě 9,3 milionu dolarů, které za loňskou práci dostal šéf Credit Suisse Brady Dougan, představují čtyřnásobek jeho základního ročního platu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web