Plné moci jsou neplatné, rozhodl soud v kauze bankovních poplatků

Boj o vrácení bankovních poplatků se protáhne. Soud totiž kvůli chybě neuznal plné moci, které klienti bank poskytli společnosti BSP Lawyer Partners. Tato firma provozuje server Poplatkyzpet.cz, který data od nespokojených klientů bank shomažďoval.

 Ilustrační foto
4.9.2013 17:28   |  

Žaloby o vrácení poplatků za rozmanité bankovní účty se komplikují. Plné moci, které klienti bank požadující vrátit poplatky podali přes server Poplatkyzpet.cz společnosti BSP Lawyer Partners, jsou totiž podle soudu pro Prahu 4 neplatné a firma musí od zájemců získat dokumenty znovu. Celé řízení se tak prodlouží protože klientů, kteří chtějí vrátit poplatky jsou desítky tisíc.

Soud plnou moci, kterou za klienty předložil advokát Petr Toman shledal nevhodnou pro zahájení řízení a v desetidenní lhůtě po žalobci požaduje, aby předložil správnou. Právě Tomana pověřila vedením sporů BSP Lawyer Partners, které nespokojení klienti posílali své plné moci k zahájení soudních sporů.

K zamítavému rozhodnutí vedlo soud zdánlivě banální pochybení. Občanský soudní řád totiž stanoví, že účastník soudního sporu (v tomto případě nespokojený klient), může jednat buď sám, anebo se může dát v řízení zastupovat zástupcem, kterého si zvolí. A právě to, že si klienti v plné moci doslovně nezvolili Tomana (ale BSP Lawyer Partners), je podle soudu chybou.

Podle soudu navíc ani není možné, aby si klient pro učinění tohoto procesního úkonu zvolil jako zástupce právnickou osobu.
Žalující straně tak soud dal na výběr. Buď návrh na zahájení řízení podepíší sami klienti, anebo doloží plnou moc pro Petra Tomana. Pro BSP Lawyer Partners to znamená, že bude muset oslovit své klienty znovu, tentokrát se správným formulářem.


O bankovních poplatcích čtěte více:

Banky řeší, jak prodat poplatky za hypotéky

Banky zlevňují eurové platby

Banky poráží klienty. Poplatky nemusí vracet ani Česká spořitelna


Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští aktualizováno

Ministerstvo financí navrhuje v materiálu, který v pondělí projedná vláda, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 navrhuje schodek 38,5 miliardy a pro… více

Komerční prezentace
Mobilní web