Po Číňanech a Rusech míří do Řecka PPF

13.6.2011 6:53   |  

Řecký trh dnes mnohé odpuzuje, ale také nabízí nové, mimořádné příležitosti. Mezi prvními to vycítili Číňané, kteří začali dobývat tamní přístavy, a Rusové. Ti mají zájem o řecké plynárenství nebo železnice. Mohutnou expanzi do Řecka, kde je dnes možné kvůli krizi nakupovat levně majetek, chystá také finanční skupina PPF podnikatele Petra Kellnera, která má nynívětšinu svých aktiv v Rusku. A stejným směrem už zamířil hlavní Kellnerův spojenec z Ruska – byznysmen Alexandr Nesis.

„Při velkém třesku se rodí velké příležitosti,“ prohlásil druhý největší akcionář PPF Jiří Šmejc. Skupina sází hlavně na chystanou privatizaci, která je podmínkou pro mezinárodní pomoc Řecku. Na prodej má být majetek za padesát miliard eur. Podle Šmejce jde o tak vysokou sumu, že už o řád nižší investice by pro PPF znamenala obrovský trh, který by mohl vyvažovat zatím dominantní Rusko. Šmejc vidí velkou příležitost zvláště v možné koupi státních nemovitostí. Atény budou podle všeho prodávat nemovitosti, které jsou klíčové pro rozvoj cestovního ruchu, přístavy i letiště. Ve hře jsou i elektrárny, těžba surovin, vodárny, telekomunikace, státní loterie či poštovní banka.

„Sázíme na to, že se budou zásadně restrukturalizovat řecké bondy a euro v Řecku přežije,“ uvedl Šmejc. PPF už řeckou expanzi zahájila, získala podíl 5,72 procenta v Piraeus Bank.


Čtěte také: Kellnerovi se v Rusku rýsuje životní obchod


Podobný podíl získala i Nesisova skupina IST. Kellner a Nesis jsou teď v roztříštěné akcionářské struktuře řecké banky nejsilnějšími hráči.

Projekt diverzifikace aktivit PPF do Řecka je o to důležitější, že přichází v době, kdy se právě na ruském trhu rodí další velké příležitosti pro českou skupinu a její italské partnery. Pokud by vyšel Kellnerův plán spolupráce Generali PPF Holdingu s druhou největší ruskou bankou VTB, skupina PPF se v Rusku zaháčkuje ještě více. Kellnerova skupina přitom oznámila, že v letech 2008 až 2010 realizovala plných pět procent veškerých přímých zahraničních investic v Rusku.

PPF by chtěla z Řecka expandovat do dalších balkánských zemí a do Turecka. Pověst skupiny, která je aktivní v Rusku, by nakonec mohla Kellnerově PPF pomoci v očích řeckých stoupenců spolupráce s Moskvou. Řecký poslanec Simos Kedikoglu z pravicové opoziční Nové demokracie nedávno uvedl, že Řekové by spíše uvítali ruské investory než americké nebo německé.

Kupříkladu právě Němci budou čelit obviněním, že tvrdě tlačí na řeckou privatizaci, aby jejich firmy mohly levně nakupovat tamní aktiva.

Kellnerova skupina dál bohatne

Investiční skupině PPF stoupl loni konsolidovaný čistý zisk na 336 milionů eur (8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív. Nárůst byl podle akcionáře skupiny Jiřího Šmejce ovlivněn především zvýšenou ziskovostí Home Creditu a restrukturalizací ruského řetězce Eldorado. Objem aktiv vzrostl loni o 15 procent na 12,38 miliardy eur. Celkové výnosy činily 3,7 miliardy eur.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web