Po Goldman Sachs regulátoři hodlají vyšetřovat i další banky

19.4.2010 12:02   |  

Kauza Goldman Sachs začíná nabírat obrátky. Po obvinění Goldman Sachs z podvodu při obchodování s hypotečními nástroji, které podala americká Komise pro cenné papíry (SEC), začínají další šetření, jejichž cílem může údajně být například Deutsche Bank. Po zprávě ovšem pokračuje propad na světových akciových trzích a vyšetřování bank ovlivňuje nově i vývoj ceny ropy, která začíná zlevňovat.

Server Patria.cz ke zprávě uvedl, že vyšetřování americké komise pro cenné papíry přilákalo ke kauze pozornost i dalších světových regulátorů. Například podle deníku The Wall Street Journal by páteční obvinění Goldman Sachs mohlo být jen vrcholkem ledovce ukazujícím na veřejné tajemství Wall Street, podle něhož již před několika lety velké banky vytvořily produkty, které v prostředí bobtnajícího trhu s nemovitostmi umožňovaly velkým klientům v čele s hedge fondy vsadit si na pokles tohoto sektoru.

Podle analytika Patria Finance Branislava Sotáka právě možné obinění dalších bankovních domů dává do ruky munici zasátncům přísné regulace finančního sektoru. „Schválení jakýchkoliv změn v regulaci v navrhované podobě by omezilo ziskovost jak amerických, tak evropských bank, české nevyjímaje,“ uvedl Soták s tím, že dopad na české banky bude omezen tím, že většinu svých aktivit financují z vlastních zdrojů, navíc odvozují omnoho menší část příjmů z rizikových aktivit na finančních trzích.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky se v Evropě může kauza týkat především těch největších hráčů na derivátovém trhu, k nimž patří například německá Deutsche Bank nebo švýcarská UBS. „Pro české banky by kauza neměla mít přímé a ani vážné nepřímé důsledky v podobně přísnější regulace, dopad vidím spíše z krátkodobého hlediska ve smyslu možného snížení ocenění bankovních titulů na akciovém trhu, což se může, i když jen dočasně, přenést i na české banky,“ uvedl Hatlapatka.

Ten také upozorňuje na to, že pokud budou mít regulátoři a politikové v rukou důkazy, že Goldman Sachs a další banky prováděly nekalé obchody, budou mít otevřenou cestu k velmi přísné regulaci. „Ta může nakonec klidně vést i k zániku některých dílčích derivátových trhů,“ uvedl Hatlapatka.

Mezi bankami, které vytvořily produkty navázané na hypoteční aktiva, které později „zhořkly“, byly podle WSJ například Deutsche Bank, UBS a Merrill Lynch & Co, která patří do skupiny Bank of America. Problém se ale přesouvá i na politickou rovinu. Podrobnosti o aktivitách banky Goldman Sachs totiž budou po americké Komisi pro cenné papíry kvůli možným právním krokům požadovat například Německo a Británie.

Britský premiér Gordon Brown dnes uvedl, že chce, aby banku Goldman Sachs vyšetřoval rovněž britský finanční regulátor FSA. „Vím, že samotné banky zváží právní kroky,“ cituje slova Gordona Browna server Patria.cz, který je uvedl zřejmě v narážce na evropské banky, které přišly o peníze kvůli produktům nabízeným firmou Goldman Sachs. Také německý finanční regulátor BaFin podle mluvčího německé vlády požádal SEC o další informace a po zhodnocení dokumentů prý rozhodne o právních krocích.

Americký deník Wall Street Journal vidí možné podobnosti mezi aktivitami banky Goldman Sachs a německého ústavu Deutsche Bank. Banka podle informovaných zdrojů WSJ v období let 2005 – 2006 prodávala prostřednictvím své americké divize cenných papírů CDO nabízející ochranu před neschopností splácet dluhové obligace, proti nimž sázely hedgové fondy, jež byly zároveň klienty banky. Deutsche Bank tak získávala na poplatcích od obou stran obchodů. Problémem podobně jako v případu Goldman Sachs je, že investoři nebyli při nákupech výše specifikovaných CDO přímo informováni o sázkách zainteresovaných hedge fondů.


Čtete také: Obvinění Goldman Sachs z podvodu srazilo trhy.

Autor: pda, prh, Patria.cz

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web