Po schválení reforem klesly výnosy řeckých dluhopisů na letošní minima

Výnosy řeckých státních dluhopisů dnes klesly na nejnižší úroveň v tomto roce. Investoři přivítali páteční parlamentní schválení klíčové série reforem, díky jejichž přijetí bude moci země získat další úvěry a peníze na rekapitalizaci bank.

Řecké euro
19.10.2015 13:40   |  

Výnos emise s dvouletou splatností sestoupil o více než 0,8 procentního bodu na 8,24 procenta. Nejnižší v tomto roce byl i rozdíl mezi řeckými a německými dluhopisy, uvedla agentura Reuters.

Výnosy krátkodobých dluhopisů však zůstávají nad výnosy obligací s delšími lhůtami splatnosti, což naznačuje, že investoři se stále bojí státního bankrotu. Výnos desetiletých dluhopisů klesl o 0,22 bodu na 7,68 procenta.

Ještě loni Řecko za konzervativní vlády chystalo návrat na trh dluhopisů a ukončení záchranného programu. Loni v dubnu se výnos desetiletých dluhopisů poprvé za čtyři roky dostal pod šest procent. Situace se zcela změnila s příchodem lednových parlamentních voleb, v nichž se k moci dostala radikální levice.

Věřitelé míří do Atén na inspekci

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Letos se po mnohaměsíčním napjatém vyjednávání nakonec Atény dohodly na třetím záchranném programu.

Akciový trh na páteční schválení reforem příliš nereagoval a jeho index byl takřka beze změny. Akcie některých bank ale posílily až o pět procent.

Koncem října přijedou do Atén inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky, záchranného fondu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, aby zhodnotili pokrok Řecka při plnění podmínek třetí mezinárodní pomoci a rozhodli o uvolnění další pomoci. V úterý se v Aténách na chvíli staví šéfové věřitelských misí.


Čtěte také:

Vyjednáme s věřiteli oddlužení, slíbil řecký ministr financí

Sobotka: Chceme vědět, co se stalo s penězi pro Řecko na ochranu hranic

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web