Počet českých dolarových milionářů stoupl na rekordních 18 tisíc

aktualizováno V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o víc než pět procent na rekordních 18 tisíc lidí. Celosvětový růst byl přes devět procent na 12 milionů, vyplynulo ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management.

Za žebráky stojí boháči
12.9.2013 12:59   |  

Bohatství dolarových milionářů z České republiky se zvýšilo o 5,4 procenta na 42 miliard dolarů.

Celosvětově majetek milionářů stoupl v důsledku globálního oživení akciových a realitních trhů o desetinu na rekordních 46,2 bilionu dolarů. To po předloňském dvouprocentním poklesu představuje výrazný nárůst.

„Je to pozitivní signál, jak se vyvíjí světová ekonomika,“ komentoval data generální ředitel Capgemini Zdeněk Přibyl.

Pozici regionu s největší koncentrací dolarových milionářů získala zpět Severní Amerika a těsně přeskočila Asii a Tichomoří.

Nárůst zaznamenaly všechny regiony, výjimkou byla pouze Latinská Amerika. Ta byla ve špičce v roce 2011, ale loni tam nastaly komplikace kvůli zpomalení ekonomiky a změnám na akciových trzích.

Milionáři si v budoucnu polepší
Vzhledem k očekávanému dalšímu oživení ekonomiky klesnou rizika a zlepší se důvěra investorů, takže celosvětové bohatství dolarových milionářů poroste ročně v průběhu příštích tří let o 6,5 procenta. To je rozdíl proti pomalému 2,6procentnímu růstu od finanční krize z roku 2008. Oblast Asie a Tichomoří navíc pravděpodobně stoupne ještě zhruba 1,5krát rychleji, než bude celosvětový průměr, a s téměř desetiprocentním růstem se zařadí na špičku.

Dolaroví milionáři zůstali v roce 2012 opatrní. Podle studie Global HNW Insights Survey, která obsahovala zpětnou vazbu od 4400 milionářů z celého světa, se tito lidé zaměřili především na udržení svého bohatství. Svá aktiva volili konzervativně. Téměř 30 procent jejich bohatství bylo v hotovosti a ve vkladech.

Regionální rozdíly jsou ale zřejmé. Největší část investovatelného bohatství severoamerických milionářů tvoří akcie (37 procent), zatímco ti v Latinské Americe a v oblasti Asie a Tichomoří (s výjimkou Japonska) dávají přednost nemovitostem (30 procent portfolia, respektive 25 procent). V Evropě boháči preferují hotovost a vklady (27,3 procenta) a nemovitosti (26,7 procenta).


Čtěte také:

J&T: Většina českých dolarových milionářů jsou majitelé či jednatelé firem

Prototyp českého milionáře: 47letý patriot, který má rád kvalitu

David Kirš: Na internetu může zbohatnout každý

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web