Počet insolvenčních návrhů trvale roste

1.3.2011 17:12   |  

Počty žádostí o oddlužení nadále roste, insolvenční návrhy firem stagnují. V únoru bylo podáno 1813 insolvenčních návrhů, což představuje meziroční nárůst na téměř dvojnásobnou hodnotu. Informovala o tom společnost Creditreform.

Množství únorových podání právnických osob dosahuje nejvyšších hodnot od ledna 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon, blíží se jim jen čísla z konce minulého roku. Celkové nárůsty insolvenčních návrhů dlouhodobě táhnou insolvenční návrhy fyzických osob.

„Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem, nebo málo využívanou reorganizací,“ uvádí Creditforum. Reorganizace přitom umožňuje zachování provozu dlužníkova podniku.

V roce 2011 bylo zatím vyhlášeno 140 konkurzů, z toho 33 u fyzických osob, mezi největší společnosti postižené konkurzem letos zatím patří Konsorcium B+K a CE WOOD. Počet konkurzů podnikatelů se tak drží na vysoké úrovni, přestože nedosahuje hodnot z loňského března, kdy bylo vyhlášeno 158 konkurzů.

Rekordní je počet insolvenčních návrhů fyzických osob, od začátku roku 2008 bylo povoleno přes deset tisíc oddlužení. Podle Creditforum to je důsledkem stagnace ekonomiky, nedostatku pracovních míst a neuváženého zadlužování lidí.

Dle údajů České národní banky se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí za loňský rok zvýšily o 72,96 miliardy korun na celkových 1,06 bilionu korun. Počet nesplácených půjček v roce 2010 stoupl na 5,03 procenta z 3,79 procenta o rok dříve.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web