Počet nových smluv o stavebním spoření ke konci června stoupl

25.8.2010 11:40   |  

Klienti stavebních spořitelen uzavřeli v letošním prvním pololetí téměř 293 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba 12 tisíc smluv. Průměrná cílová částka u smluv stoupla o zhruba 19 tisíc korun na 314 tisíc korun.

Celkový počet smluv o stavebním spoření oproti stavu ke konci roku 2009 stoupl přibližně 10 tisíc na 4,93 milionu smluv na konci června. Celkový počet úvěrů stoupl od počátku roku o zhruba šest tisíc na 994 418 úvěrů. Jejich objem stoupl během pololetí o více než 13 miliard korun na 280,7 miliardy.

S vývojem úvěrů souvisí i nárůst poměru objemu úvěrů a naspořené částky. Ke konci června se zvýšila na 66,5 procenta.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Vláda v systému stavebního spoření chystá snížit státní podporu ze současných maximálních tří tisíc korun na polovinu a zdanit připsané úroky ze spoření. Pokles státní podpory stavebního spoření si koaliční vláda Petra Nečase vetkla mezi programové priority. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web