Počet nových smluv o stavebním spoření ke konci června stoupl

25.8.2010 11:40   |  

Klienti stavebních spořitelen uzavřeli v letošním prvním pololetí téměř 293 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba 12 tisíc smluv. Průměrná cílová částka u smluv stoupla o zhruba 19 tisíc korun na 314 tisíc korun.

Celkový počet smluv o stavebním spoření oproti stavu ke konci roku 2009 stoupl přibližně 10 tisíc na 4,93 milionu smluv na konci června. Celkový počet úvěrů stoupl od počátku roku o zhruba šest tisíc na 994 418 úvěrů. Jejich objem stoupl během pololetí o více než 13 miliard korun na 280,7 miliardy.

S vývojem úvěrů souvisí i nárůst poměru objemu úvěrů a naspořené částky. Ke konci června se zvýšila na 66,5 procenta.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Vláda v systému stavebního spoření chystá snížit státní podporu ze současných maximálních tří tisíc korun na polovinu a zdanit připsané úroky ze spoření. Pokles státní podpory stavebního spoření si koaliční vláda Petra Nečase vetkla mezi programové priority. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web