Počet nových smluv o stavebním spoření stoupl na 280 tisíc

Stavební spořitelny v letošním 1. pololetí uzavřely téměř 280 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 nárůst o 50 procent. Vyplývá to z informací ministerstva financí.

 peníze (ilustrační foto)
25.8.2014 11:18   |  

Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem klesla zhruba o 47 tisíc korun na 326 tisíc korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné dohodnout její zvýšení.

Anketa

Uvažujete o tom, že si pro sebe či někoho z rodiny založíte stavební spoření?

Ano   13% Ne   87%

V anketě hlasovalo 138 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Celkový počet smluv o stavebním spoření přitom nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,96 milionu smluv, což je o zhruba 102 tisíc smluv méně než ke konci roku 2013.

Úvěry klesají

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí v letošním prvním pololetí klesl. Spořitelny evidují ke konci června 783 tisíc úvěrů, tedy o 32 tisíc méně než na konci loňského roku.

Celkový objem úvěrů klesl v pololetí o sedm miliard na celkových 254,5 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky zůstal na necelých 61 procentech.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo zároveň letos stavebním spořitelnám vyplatilo roční zálohu státní podpory za loňský rok 4,624 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.


Čtěte také:

Stavební spoření má v Česku každá rodina. Jsme druzí v Evropě

Víte, kdo zdědí vaše stavební spoření? Pravidla se měníAutor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web