Počty bankovních odboček v Evropě klesají, v Česku je to naopak | E15.cz

Počty bankovních odboček v Evropě klesají, v Česku je to naopak

Počty bankovních odboček v Evropě klesají, v Česku je to naopak
11. srpna 2013 • 12:37
Evropské banky za loňský rok snížily počet svých odboček o 5500, tedy zhruba o 2,5 procenta. Nejvíce se rušily v Řecku, ve Španělsku a v Irsku. Vyplývá to z údajů Evropské centrální banky.

Od začátku světové finanční krize se počet evropských bankovních odboček snížil o 20 tisíc. V některých zemích střední a východní Evropy včetně Česka se ale počet poboček naopak zvyšuje.

Snížením odboček chtějí banky ušetřit provozní náklady a výdaje na režii. Trendu napomáhá rozvoj internetových a telefonních bankovních služeb. V letech 2008-2012 se počet evropských bankovních poboček snížil o osm procent. V současné době jich je 218.687, jedna připadá na 2300 obyvatel EU.

V Řecku se loni počet poboček snížil o 5,7 procenta a letos bude snižování jejich počtu pokračovat. Španělsko loni přišlo o 4,9 procenta odboček, Irsko o 3,3 procenta.

V České republice se naopak podle statistik EU loni počet bankovních odboček zvýšil o 2,3 procenta, v Polsku dokonce o čtyři procenta. Zvýšení zaznamenala i Litva, a to o 1,8 procenta.

Autor: pav
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením