Podání přiznání k dani z příjmů – krok za krokem

10.3.2011 14:38   |  

Blíží se lhůta pro podání daňové přiznání za rok 2010. Pokud nevyužíváte služeb daňového poradce, můžete velmi snadno a rychle vyplnit daňové přiznání sami. Stačí využít chytré formuláře, které jsou navíc k dispozici zcela zdarma.

Postup krok za krokem

V následujících bodech naleznete přehledné informace, jak vyplnit a případně i podat daňové přiznání.

Krok 1: Co budete potřebovat?

Abyste mohli formuláře snadno vyplnit, je nejprve nutné nainstalovat potřebný software. Daňové formuláře se vyplňují v programu Form Filler od společnosti Software602. Tento program je zdarma k dispozici například zde. Stažení a naistalování programu by nemělo zabrat více než 5 minut.

Krok 2. Formulář

Jestliže již máte nainstalovaný výše uvedený software, stáhněte si aktuální formulář pro přiznání k dani z příjmů fyzických osob (platí i pro OSVČ) v potřebném formátu ZFO. Tento formulář je k dispozici například na portálu BusinessInfo.cz.

Krok 3. Vyplnění a odeslání formuláře

Nyní je možné přistoupit k vyplnění samotného formuláře daňového přiznání. Obrovskou výhodou oproti tištěným formulářům je nápověda, která je zakomponována přímo v elektronickém formuláři. Formulář samozřejmě spoustu věcí spočítá za vás. Stačí dodat pouze vaše osobní údaje a informace o příjmech. Další užitečnou funkcí formuláře je tlačítko „Provést kontrolu správnosti“, kterým se provede kontrola vyplněných dat přes portál Ministerstva financí ČR. Takto vyplněný formulář potom stačí jen vytisknout a doručit na příslušný finanční úřad.

TIP: Pokud nechcete posílat standardní poštou či osobně odnést na finanční úřad, můžete je odeslat pohodlně přes datovou schránku. Lze tak učinit tlačítkem ve formuláři „Odeslat do datové schránky“ a následným vyplněním přístupových údajů. Pokud ještě nemáte datovou schránku a chcete si ji zřídit, přečtěte si podrobný návod například zde.

Krok 4. Vyplnění a odeslání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Tento krok se týká pouze podnikajících fyzických osob (OSVČ) a je nutné jej udělat dvakrát - jednou pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a jednou pro příslušnou zdravotní pojišťovnu. Opět elektronická forma vyplňování situaci podnikateli výrazně usnadňuje. Není třeba hledat další formulář, ale pouze využit funkce formuláře daňového přiznání ve formátu ZFO. Kliknutím na tlačítko s logem ČSSZ ve spodní části daňového přiznání se otevře nový formulář přehledu o příjmech a výdajích, který načte potřebná data z daňového přiznání.

TIP: Po doplnění označených chybějících údajů je už možné formulář odeslat stisknutím tlačítka „Odeslat do datové schránky“. Stejně jako při odeslání formuláře přiznání k dani z příjmů ještě bude nutné vyplnit v následujícím dialogu přístupové údaje do datové schránky.

Nyní se stejný postup opakuje i u formuláře pro zdravotní pojišťovnu. Formulář podporuje odesílání vyplněných formulářů do datových schránek těchto zdravotních pojišťoven:
• Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky;
• Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví;
• Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky;
• Zaměstnanecká pojišťovna Škoda;
• Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE

Formuláře Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ ve formátu ZFO jsou však dostupné i samostatně na portálu BusinessInfo.cz: ČSSZ , zdravotní pojišťovny

TIP: Všechny výše uvedené formuláře, programy a další užitečné informace ke zdárnému podání daňového přiznání za minulý rok naleznete na portálu BusinessInfo.cz v daňovém speciálu. Speciál dále nabízí daňovou kalkulačku, přehled jednotných kurzů, přehled předčíslí daňových účtů a též kontakty na finanční úřady ČR, včetně jejich bankovního spojení.


Servis připravila agentura Czech Trade ve spolupráci s Businessinfo.cz.

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web