Podle Hypoteční banky ceny bytů stagnují

20.4.2011 17:37   |  

Na trhu vznikla další statistika odhadů tržních cen nemovitostí. Svůj HB Index představila Hypoteční banka. Podle propočtů jejích externích odhadců z celé republiky klesly ceny bytů v prvním čtvrtletí o 0,8 procenta. Hodnota rodinných domů stoupla o procento a pozemky nezaznamenaly téměř žádný pohyb.

„Do modelu se vkládají údaje získané ze všech u nás uzavřených hypotečních úvěrů,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Na vytváření HB Indexu, který bude banka zveřejňovat čtvrtletně, se kromě znalců podílí sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Jak zdůraznil, data mají být objektivnější, protože nevycházejí z nabídkových cen nemovitostí, jak je časté u statistik jiných společností, ale z třiceti parametrů, mezi které patří například přesná podlahová plocha či vzdálenost od většího města.

Ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček přiznal, že znalecké posudky a kupní cena se liší zhruba u dvaceti procent transakcí. Podle výpočtů Hypoteční banky se za celý loňský rok ceny bytů téměř nepohnuly, konkrétně klesly o desetinu procenta.

Podle Luxe tento údaj nemusí být přesný, protože banka nepokrývá celý hypoteční trh. Loni zaujímala zhruba jeho třetinu. „Kdybych měl hovořit za celý trh, tak tam mírný pokles byl. Ale hlavní propad a korekce cen proběhly už v roce 2009,“ doplnil Lux.

Autor: dna

Komentáře

Čtěte také

V Panamě se po devíti letech budování otevírá rozšířený průplav

V Panamě se po devíti letech budování otevírá rozšířený průplav Video

Sedm desítek světových politiků, monarchů a prezidentů včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se dnes zúčastní slavnosti otevření… více

Komerční prezentace
Mobilní web