Sazka navrhla zamítnout insolvenční návrh od Vítka

9.2.2011 16:18   |  

aktualizováno Loterijní společnost Sazka navrhla zamítnout insolvenční návrh od firmy Moranda podnikatele Radovana Vítka. Podle Sazky návrh neobsahuje skutečnosti, které by osvědčovaly její úpadek. Vítkův právník Tomáš Rybář ale považuje návrh za oprávněný.

„Ze strany insolvenčního navrhovatele se zjevně jedná o účelový návrh, který má zneužívat tohoto právního institutu, a cílem insolvečního navrhovatele je zjevně šikanózní výkon práva vůči dlužníkovi, který je společností se silným finančním zázemím. To dokládá i výše obratu, která byla v roce 2009 více než 10,6 miliardy korun a v roce 2010 přesáhne devět miliard korun,“ napsala Sazka soudu. Podle Vítkova právníka Tomáše Rybáře je ale insolvenční návrh oprávněný. Z účelového tvrzení obvinil naopak Sazku.

Podle Sazky je skutečným důvodem podání návrhu snaha Morandy domoci se nepřípustným nátlakem na dlužníka své pohledávky, která však ke dni podání insolvenčního návrhu neexistuje. Sazka proto navrhuje zamítnutí insolvenčního návrhu.

Insolvenční návrh podal na Sazku v pondělí 17. ledna hlavní věřitel firmy, realitní magnát Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Ta odkoupila část pohledávek Sazky od Komerční banky. Vítek vlastní pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun. Z toho 950 milionů korun je výrazně po splatnosti.

Vedení Sazky, ČSTV a investorů v podobě společnosti E-Invest a finanční skupiny Penta se však v pondělí 7. února dohodli na tom, že investoři poskytnou Sazce tolik finančních prostředků, kolik bude třeba na odvrácení insolvence. Výměnou za to získají podíl ze zisku Sazky. Generálním ředitelem a předsedou představenstva Sazky i nadále zůstane Aleš Hušák.

Vstupem Penty a E-Investu do loterijní společnosti Sazka bude zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Od firem si vyžádá informace. Chce posoudit, zda je transakce v souladu s pravidly hospodářské soutěže. Dnes to řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle něj může jít o fúzi, kterou v Česku povoluje právě ÚOHS, nebo dokonce o možný kartel.

Přihlášené pohledávky za společností Sazka

Datum zveřejnění v insolvenčním rejstříku Věřitel Částka v Kč
18.1. Moranda 430.756.027
21.1. Le Cheque Déjeuner 4.379.414
27.1. Sidereus Holdings Limited 413.145.427
31.1. Karel Rozhoň 1.008
1.2. Bara HK 6.480
7.2. Newton Media 113.918
8.2. Moravská Třebová 659.788

Pozn.: Celková výše pohledávky spol. Bara HK je složena ze tří přihlášených pohledávek, všechny jsou na částky 2160 Kč. Celková výše pohledávky Newton Media se skládá z deseti přihlášených pohledávek. Zdroj: Internetová verze insolvenčního rejstříku Isir.justice.cz

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web