Miliardář Petr Kellner vytváří supernadaci

28.2.2011 6:34   |  

Manželé Renáta a Petr Kellnerovi slučují své dvě rodinné nadace, Educa a The Kellner Family Foundation. Nástupcem bude dle obchodního věstníku posledně jmenovaná firma. „Rodinné nadace Renáty a Petra Kellnerových patří k největším českým donátorům v oblasti vzdělávání. Aktivity obou rodinných nadací se vzájemně prolínají a doplňují, proto se její zřizovatelé rozhodli pro sjednocení filantropických aktivit pod hlavičku The Kellner Family Foundation.

Cílem je především efektivní řízení a správa společných prostředků,“ vysvětlil deníku E15 záměr fúze člen správní rady nadace Jan Leiner. Nástupnická nadace bude podle něj spravovat roční rozpočet okolo osmdesáti milionů korun. Nadace se i nadále soustředí hlavně na vzdělávací projekty.

Nadaci The Kellner Family Foundation založil Kellner s manželkou Renátou v roce 2009, již ten rok do ní vložili 12,5 milionu korun. Tehdy většina prostředků směřovala na program Pomáháme školám k úspěchu. Ten je zaměřen na vzdělávání učitelů a ředitelů veřejných základních škol a dosahování vysoké kvality výuky.

„Formou nadačních grantů bude také pokračovat podpora studentů na zahraničních univerzitách – projekt Univerzity,“ dodal Leiner. Loni manželé Kellnerovi navíc skrze tuto nadaci poslali devět milionů korun čtyřem obcím postiženým povodněmi na Frýdlantsku a Liberecku. Nadace Educa byla založena už v roce 2002, jejím hlavním projektem je soukromé gymnázium Open Gate Babice, respektive hrazení školného za sociálně znevýhodněné studenty.

V roce 2009 Educa získala na darech skoro padesát milionů korun. Vedle PPF Banky spoluvlastněné Kellnerem byli jejími největšími firemními dárci společnosti z Energetického a průmyslového holdingu vedeného Danielem Křetínským. Nadace Kellnerových bude patřit dle srovnání se statistikami Fóra dárců k nadacím, které shromažďují nejvíce prostředků. Větší objem ročně rozdaných příspěvků má jen nadace Charty 77 – Konto Bariéry a Nadace rozvoje občanské společnosti. Mezi největší firemní nadace patří nadace ČEZ, dále OKD a J&T.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web