Miliardář Petr Kellner vytváří supernadaci

28.2.2011 6:34   |  

Manželé Renáta a Petr Kellnerovi slučují své dvě rodinné nadace, Educa a The Kellner Family Foundation. Nástupcem bude dle obchodního věstníku posledně jmenovaná firma. „Rodinné nadace Renáty a Petra Kellnerových patří k největším českým donátorům v oblasti vzdělávání. Aktivity obou rodinných nadací se vzájemně prolínají a doplňují, proto se její zřizovatelé rozhodli pro sjednocení filantropických aktivit pod hlavičku The Kellner Family Foundation.

Cílem je především efektivní řízení a správa společných prostředků,“ vysvětlil deníku E15 záměr fúze člen správní rady nadace Jan Leiner. Nástupnická nadace bude podle něj spravovat roční rozpočet okolo osmdesáti milionů korun. Nadace se i nadále soustředí hlavně na vzdělávací projekty.

Nadaci The Kellner Family Foundation založil Kellner s manželkou Renátou v roce 2009, již ten rok do ní vložili 12,5 milionu korun. Tehdy většina prostředků směřovala na program Pomáháme školám k úspěchu. Ten je zaměřen na vzdělávání učitelů a ředitelů veřejných základních škol a dosahování vysoké kvality výuky.

„Formou nadačních grantů bude také pokračovat podpora studentů na zahraničních univerzitách – projekt Univerzity,“ dodal Leiner. Loni manželé Kellnerovi navíc skrze tuto nadaci poslali devět milionů korun čtyřem obcím postiženým povodněmi na Frýdlantsku a Liberecku. Nadace Educa byla založena už v roce 2002, jejím hlavním projektem je soukromé gymnázium Open Gate Babice, respektive hrazení školného za sociálně znevýhodněné studenty.

V roce 2009 Educa získala na darech skoro padesát milionů korun. Vedle PPF Banky spoluvlastněné Kellnerem byli jejími největšími firemními dárci společnosti z Energetického a průmyslového holdingu vedeného Danielem Křetínským. Nadace Kellnerových bude patřit dle srovnání se statistikami Fóra dárců k nadacím, které shromažďují nejvíce prostředků. Větší objem ročně rozdaných příspěvků má jen nadace Charty 77 – Konto Bariéry a Nadace rozvoje občanské společnosti. Mezi největší firemní nadace patří nadace ČEZ, dále OKD a J&T.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web