Podnikové dluhopisy válcují státní bondy

16.7.2010 7:26   |  

Finanční krize způsobila, že rizikovost státních dluhopisů se skoro srovnala s korporátními. Ty přitom při srovnatelném riziku nesou vyšší výnosy. Manažeři penzijních fondů proto do portfolií chtějí podnikové bondy více zařazovat.

Podle listu Financial Times (FT) z posledního průzkumu mezi manažery penzijních fondů vyplynulo, že 23 procent z nich plánuje navýšit expozici v podnikových listech, naproti tomu pětina z nich chce snížit objem státních dluhopisů. Před nimi navíc portfolio manažeři nyní preferují investice do realit a private equity fondů. „U podnikových bondů jsou vyšší výnosy. Manažeři fondů mohou volit mezi investicí do Řecka, Itálie a Španělska anebo třeba dluhopisem GDF Suez,“ řekl FT Yves Van Langenhove z Ivesco.

Mluvčí penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil říká, že snaha evropských manažerů je logická. „Změny v preferencích souvisejí se změnami výnosů státních dluhopisů v rámci jednotlivých zemí eurozóny, kde výnosy v té bezpečnější části evropské měnové unie klesly – v případě Německa se pohybují okolo 2,5 procenta,“ říká. V Česku to tak není – státní dluhopisy mají výnos přes čtyři procenta. „Proto jsou pro náš penzijní fond stále nejzajímavější investiční příležitostí. Pokud se ale na trhu objeví korporátní dluhopis bonitní společnosti se zajímavým výnosem, zvažujeme i jeho nákup,“ říká. Poměr podnikových obligací ke státním je v českých penzijních fondech zhruba 80:20.

„Do portfolia penzijních fondů kvalitní korporátní dluhopisy patří. Vzhledem k nakupovaným objemům však nemohou zcela nahradit investice do státních bondů,“ říká šéfka divize finančního řízení Penzijního fondu České spořitelny Veronika Matušková.

České firmy loni vydaly rekordní množství dluhopisů, celkem jich bylo v oběhu za 54 miliard korun. Poprvé v historii vydaly obligace státní firmy jako České dráhy či Letiště Praha. Výnosy podnikových dluhopisů jsou vyšší než u státních. Například z loňských emisí, které proběhly v Česku, patřily mezi nejvýnosnější dluhopisy Istrokapitálu, které nabídly kupon s desetiprocentním úrokem ročně.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web