Pohledávky Sazky činí 10,5 miliardy, závazky 9,4 miliardy

31.1.2011 18:40   |  

Majetek loterijní společnosti Sazka činí 14,16 miliardy korun, z toho pohledávky představují 10,5 miliardy korun. Naopak závazky Sazky jsou celkem 9,4 miliardy korun. Vyplývá to ze seznamu majetku, který Sazka dnes zveřejnila v insolvenčním rejstříku.

Sazka v materiálech k přehledu majetku připomněla, že podala žalobu proti Komerční bance o zaplacení 574 milionů korun a proti Raiffeisenbank o 599 milionů korun za poškození dobrého jména. Obě banky prodaly své pohledávky vůči Sazce Vítkovi. Vedle toho podala loterijní společnost žalobu proti společnosti Penta o náhradu škody dvě miliardy korun kvůli nekalé soutěži. Penta koncem minulého roku oznámila, že je Sazka v problémech a nabídla jejím akcionářům finanční pomoc. Sazka také vede u Ústavního soudu spor proti finančním úřadům kvůli odpočet DPH za celkem 538 milionů korun.

„Z dostupných čísel nelze dovodit, že by společnost byla předlužená, nicméně pro posouzení předluženosti není podstatná účetní, ale tržní hodnota aktiv. Bude-li soud otázku předlužení posuzovat, musí se tržní hodnotou zabývat,“ řekl Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Městský soud v Praze dostal od podnikatele Radovana Vítka návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna. Sazka musela proto do 20 dnů ode dne doručení usnesení o zahájení řízení poslat soudu celý seznam majetku včetně dlužníků a věřitelů i seznam svých zaměstnanců a listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek.

Sazka v jednom z dokumentů také uvedla, že popírá závazky Vítkových společností Moranda a Sidereus za 422, respektive 400 milionů korun a některé další závazky za necelých deset milionů korun.

Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Vítek však míní pravý opak, protože loterijní firma je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun.

Představenstvo Sazky v neděli přijalo na mimořádném zasedání jeden z předložených návrhů řešení situace firmy, oficiálně ale nesdělilo který. Podle některých informací přijme pomoc Martina Ulčáka, který nyní s vedením sazky spolupracuje. Vítek dnes v Mladé frontě Dnes (MfD) uvedl, že je připraven s Ulčákem jednat a je přesvědčen, že dospějí k dohodě. Podle MfD by měl Ulčák navýšit základní jmění společnosti. Vítek připustil, že s Ulčákem několikrát jednal a podle svých slov by se rád na navýšení jmění Sazky podílel.

Manažeři Sazky měli na stole návrhy holdingu Synot, který spolupracuje s podnikatelem Karlem Komárkem mladším ze skupiny KKCG, a investiční skupiny Penta, řekl v neděli v České televizi místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval. Ulčák jako jediný nepožaduje v Sazce akciový podíl, chce mít jen výnos ze zisků loterijní firmy. Podrobnosti k nedělnímu rozhodnutí a následným krokům chce vedení Sazky zveřejnit až na tiskové konferenci v úterý 1. února.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web