Pohledávky za Bestsportem překročily 200 milionů

12.5.2011 15:24   |  

S pohledávkou u provozovatele O2 areny v pražských Vysočanech, společnosti Bestsport, se přihlásil další bankovní ústav, belgická Fortis Bank. Pohledávka činí 38,3 milionu korun a je tak dosud třetí nejvyšší, kterou věřitelé u insolvenčního soudu za Bestsportem přihlásili. Pohledávky zatím přihlásilo 12 firem v celkové výši 213,7 milionu korun.

Důvodem pohledávky Fortisu je šest směnek z let 2006 a 2007. Největším věřitelem je zatím česká pobočka Volksbanky s pohledávkou 75 milionů, za ní následuje DF Deutsche Forfait s 62,6 milionu korun. K dalším dosud přihlášeným věřitelům Sazky patří například i reklamní agentura BigMedia, Čedok, banka BAWAG, AC&E auditoři a znalci Praha či pronajímatel automobilů Auto-Kern.

Bestsport je v úpadku od 3. května. Věřitelé mají nyní 30 dní na to přihlásit své pohledávky. Na rozdíl od sesterské Sazky, u níž soud registruje téměř 2100 věřitelů s pohledávkami ve výši 41 miliard, ale vedení firmy nepočítá s takovým množstvím pohledávek. Vedení Bestsportu chce proto urychlit řízení před soudem a vyřizování pohledávek. Požádalo proto soud o to, aby svolal schůzi věřitelů a soudní jednání, na kterém bude soud zkoumat oprávněnost či neoprávněnost přihlášených pohledávek, na dřívější datum než nyní stanovený 20. červenec.


Čtěte také: Pekař s Hušákem žádají o dřívější svolání schůze věřitelů Bestsportu


Otázkou je, jak se k žádosti podepsané předsedou představenstva Jaroslavem Pekařem a místopředsedou představenstva Alešem Hušákem postaví soud. Většinovým majitelem Bestsportu je Občanské sdružení Zelený ostrov, jehož část akcionářů tvrdí, že Pekař s Hušákem byli z funkcí odvoláni na páteční valné hromadě Bestsportu; ti to popírají a tvrdí, že se valná hromada vůbec neuskutečnila. O tom, kdo měl pravdu, tak zřejmě rozhodne soud.

Občanské sdružení má stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy. Bestsport je také mezi věřiteli Sazky, přihlásil pohledávku 23 milionů korun. Jménem sdružení byla také přihlášena jedna ze tří osmimiliardových pohledávek za Sazkou. Valná hromada ale odhlasovala, že pohledávku oficiálně nepodalo a je pod ní podepsán člověk, která k tomu neměla oprávnění. Soud proto požádal sdružení o doložení, zda ji podala či nepodala oprávněná osoba a zda tuto pohledávku za Sazkou má vůbec sdružení ve svém účetnictví.

Společnost Částka (v milionech korun)
Volksbank CZ 75 směnky avalované výstavce Sazkou
DF Deutsche Forfait 62,6 směnky avalované Sazkou
Fortis Bank 38,3 směnky vystavené Bestsportem
BAWAG P.S.K. 34,3 směnky avalované Sazkou
Auto-Kern 1,9 pronájem automobilů
Torel s.r.o. 0,47 dodávky potravinářského zboží
Chartis Europe S.A. 0,34 pojistná smlouva
BigMedia 0,27 smlouva o nájmu reklamních ploch
AC&E auditoři a znalci 0,24
Sportlease 0,13 finanční leasing, pronájem s následnou koupí
Čedok 0,1
Celkem zatím 213,7
Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web