Pohrobek RVHP půjčí Pilsen Steel. Problémové hutě zinkasují skoro miliardu

Mezinárodní investiční banka, ve které má největší podíl ruská vláda, posiluje svou roli v českém byznysu. Takřka miliardovou půjčku vyčerpají od banky plzeňské hutě Pilsen Steel (na snímku), dlouhodobě balancující na hranici existenčních problémů. Pro banku jde o první přímou půjčku v Česku fungující firmě od sametové revoluce a zároveň o největší aktuální investici v jejím portfoliu.

 Hutě Pilsen Steel
27.1.2016 6:19   |  

„Úvěr jsme poskytli na doplnění provozního kapitálu firmy. Naším dlouhodobým cílem je vrátit se k financování velkých projektů v odvětvích, jako jsou infrastruktura a energetika,“ uvádí mluvčí banky Michal Košina.

Samotné hutě Pilsen Steel vlastní ruská státní banka Vnešekonombank. Ta však sama čeká na záchranné finanční lano z Kremlu a ohledně plzeňských hutí dodržuje striktní informační embargo.

Někdejší jednička mezi provozy plzeňské Škodovky prošla přede dvěma roky restrukturalizací, v loňském roce však opět zastavila výrobu, a to kvůli nedostatku financí na materiál i mzdy.

Poslání banky? Prý podpora růstu

„Podpora činnosti Pilsen Steel odpovídá poslání Mezinárodní investiční banky podporovat hospodářský růst v členských zemích banky,“ dodává Košina.

Zdroje ale vysychají Vnešekonombank. Ruská banka kvůli sankcím ztratila přístup na mezinárodní finanční trhy a trn z paty nevytrhla bance ani ruská vláda.

Mezinárodní investiční banka, ve které má desetiprocentní podíl i český stát a jejíž historie se začala psát na konci šedesátých let, už loni poskytla několika českým firmám exportní záruky v celkové hodnotě přes sto milionů korun.


Čtěte také:

Investiční banka z dob RVHP vtrhla do Česka, v Bratislavě již pobočku má

Banka z dob RVHP ručí Rusům za čínský dovoz

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web