Pohrobek RVHP půjčí Pilsen Steel. Problémové hutě zinkasují skoro miliardu

Mezinárodní investiční banka, ve které má největší podíl ruská vláda, posiluje svou roli v českém byznysu. Takřka miliardovou půjčku vyčerpají od banky plzeňské hutě Pilsen Steel (na snímku), dlouhodobě balancující na hranici existenčních problémů. Pro banku jde o první přímou půjčku v Česku fungující firmě od sametové revoluce a zároveň o největší aktuální investici v jejím portfoliu.

 Hutě Pilsen Steel
27.1.2016 6:19   |  

„Úvěr jsme poskytli na doplnění provozního kapitálu firmy. Naším dlouhodobým cílem je vrátit se k financování velkých projektů v odvětvích, jako jsou infrastruktura a energetika,“ uvádí mluvčí banky Michal Košina.

Samotné hutě Pilsen Steel vlastní ruská státní banka Vnešekonombank. Ta však sama čeká na záchranné finanční lano z Kremlu a ohledně plzeňských hutí dodržuje striktní informační embargo.

Někdejší jednička mezi provozy plzeňské Škodovky prošla přede dvěma roky restrukturalizací, v loňském roce však opět zastavila výrobu, a to kvůli nedostatku financí na materiál i mzdy.

Poslání banky? Prý podpora růstu

„Podpora činnosti Pilsen Steel odpovídá poslání Mezinárodní investiční banky podporovat hospodářský růst v členských zemích banky,“ dodává Košina.

Zdroje ale vysychají Vnešekonombank. Ruská banka kvůli sankcím ztratila přístup na mezinárodní finanční trhy a trn z paty nevytrhla bance ani ruská vláda.

Mezinárodní investiční banka, ve které má desetiprocentní podíl i český stát a jejíž historie se začala psát na konci šedesátých let, už loni poskytla několika českým firmám exportní záruky v celkové hodnotě přes sto milionů korun.


Čtěte také:

Investiční banka z dob RVHP vtrhla do Česka, v Bratislavě již pobočku má

Banka z dob RVHP ručí Rusům za čínský dovoz

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web