Pojištění manažerů čeká na domácím trhu boom

Podnikatelé a manažeři firem si začínají zvykat, že jim záda při tvorbě zásadních rozhodnutí kryje takzvané pojištění zodpovědnosti vedoucích pracovníků (D&O). Na vrcholné šéfy a manažery se totiž nevztahuje hranice plnění způsobené škody stanovená na 4,5násobek platu jako u zaměstnanců.

 Ilustrační foto
18.12.2013 7:27   |  

Podle Ivany Buriánkové z České pojišťovny si totiž tento fakt začalo uvědomovat stále více společností a jejich akcionářů či společníků a začali aktivně hájit svá práva a zájmy i vůči vlastním řídícím pracovníkům – počty žalob podaných proti členům statutárních orgánů za finanční krize výrazně vzrostly.

Navíc nový zákon o obchodních korporacích, který zavádí ručení za dluhy dané společnosti jako povinnost členů orgánů firmy, na český trh vnáší příslib boomu.


Přečtěte si rozhovor o pojištění manažerů: Robert Wozniak: Už i malé firmy si jistí rizika


„Stále více firem si kupuje D&O, častěji se také o možných rizicích mluví. Byly časy, kdy manažeři při prezentacích vůbec netušili, jakou zodpovědnost nesou,“ tvrdí upisovatel pojištění finančních rizik Marko Antič z největšího prodejce D&O na českém trhu, AIG pojišťovny.

Nejdříve podle něj bylo D&O vnímáno spíše jako určitý VIP produkt pro velké firmy, které jej znaly ze zahraničí. Dnes je však už zcela běžné, že společnost s ručením omezeným se dvěma jednateli si toto pojištění žádají a poptávka začíná už u velmi malých firem.

„Riziko osobní odpovědnosti však vrcholoví manažeři společností dosud silně podceňují,“ dodává Milan Káňa z Kooperativy, která tento produkt zavedla až v letošním létě. Česká podnikatelská pojišťovna zase D&O standardně nenabízí, ale čas od času je sestavuje podle individuálních požadavků.


Čtěte také:

Hay Group: O manažery nejlépe na světě pečuje Procter & Gamble. Návod, jak mít úspěch

Platy šéfů rostou rychleji než průměrná mzda

Policie prošetřuje zlaté padáky v Českých drahách

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web