Pojištění řeckých dluhopisů proti riziku nesplacení je na rekordu

13.6.2011 12:13   |  

Náklady na pojištění dluhopisů řecké vlády proti riziku nesplacení opět vzrostly a zaznamenaly tak nový rekord. Na pojištění investice v objemu deseti milionů eur je podle organizace Markit potřeba vynaložit už 1,6 milionu eur ročně, což představuje 16 procent. Na novém rekordu je i pojištění dluhopisů irské a portugalské vlády, tedy dalších dvou zemí eurozóny, které musely požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Obavy investorů z nesplacení řeckých dluhopisů narůstají patrně kvůli dosavadnímu výsledku jednání ohledně dalšího vývoje v Řecku. Není totiž jasné, jakou formu by měla případná restrukturalizace dluhu a zda by se jí zúčastnili i soukromí investoři. Z komentářů některých evropských politiků je zřejmé, že s účastí soukromých investorů se počítá, což trhy v poslední době silně znervózňuje.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, v případě řeckých dluhopisů nejprve vzrostla o 33 bazických bodů, růst ale později ještě zrychlil. U irských dluhopisů vzrostla o 23 bodů na nový rekord 735 bazických bodů, takže na pojištění desetimilionové investice je třeba nyní vynaložit 735.000 eur. Podobně pojištění portugalských dluhopisů zdražilo o 32 bodů na 765 bazických bodů.


Čtěte také: Berlín: Ať Řecko splatí dluh později


Vyšší nervozita je ale patrná i mimo trojici zemí, které už požádaly o pomoc. Například pojištění španělských dluhopisů zdražilo o 12 bodů a dostalo se na 288 bazických bodů. O Španělsku se dříve hovořilo také jako o rizikové zemi, která bude nucena požádat o finanční pomoc, investoři ale tuto zemi v poslední době vnímají lépe.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web