Pojištění řeckých dluhopisů proti riziku nesplacení je na rekordu

13.6.2011 12:13   |  

Náklady na pojištění dluhopisů řecké vlády proti riziku nesplacení opět vzrostly a zaznamenaly tak nový rekord. Na pojištění investice v objemu deseti milionů eur je podle organizace Markit potřeba vynaložit už 1,6 milionu eur ročně, což představuje 16 procent. Na novém rekordu je i pojištění dluhopisů irské a portugalské vlády, tedy dalších dvou zemí eurozóny, které musely požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Obavy investorů z nesplacení řeckých dluhopisů narůstají patrně kvůli dosavadnímu výsledku jednání ohledně dalšího vývoje v Řecku. Není totiž jasné, jakou formu by měla případná restrukturalizace dluhu a zda by se jí zúčastnili i soukromí investoři. Z komentářů některých evropských politiků je zřejmé, že s účastí soukromých investorů se počítá, což trhy v poslední době silně znervózňuje.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, v případě řeckých dluhopisů nejprve vzrostla o 33 bazických bodů, růst ale později ještě zrychlil. U irských dluhopisů vzrostla o 23 bodů na nový rekord 735 bazických bodů, takže na pojištění desetimilionové investice je třeba nyní vynaložit 735.000 eur. Podobně pojištění portugalských dluhopisů zdražilo o 32 bodů na 765 bazických bodů.


Čtěte také: Berlín: Ať Řecko splatí dluh později


Vyšší nervozita je ale patrná i mimo trojici zemí, které už požádaly o pomoc. Například pojištění španělských dluhopisů zdražilo o 12 bodů a dostalo se na 288 bazických bodů. O Španělsku se dříve hovořilo také jako o rizikové zemi, která bude nucena požádat o finanční pomoc, investoři ale tuto zemi v poslední době vnímají lépe.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web