Pojištění zdražilo hlavně rizikovým řidičům

Řidiči zaplatí za povinné ručení více. Důvodem zdražení je nový občanský zákoník, který od loňského roku jiným způsobem upravuje škody na zdraví a nemajetkové újmy. „Obě tyto složky náhrad doznaly podstatný nárůst, přičemž se rozšířil okruh osob, které je mohou nárokovat,“ řekla mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová.

ilustrační foto
13.7.2015 7:42   |  

Změna cen se ovšem nedotkla všech klientů stejně. Záleželo na tom, jak rizikoví řidiči jsou. „Ceny jsme upravovali loni i letos, vždy segmentovaně a individuálně podle škodní historie daného klienta. Navyšování se týkalo všech klientů, u některých bylo ale kompenzováno meziročním zvýšením bonusu. U klientů beze škod činilo navýšení od nuly do osmi procent, u řidičů se škodami více,“ uvedla Svobodová. Rizikoví motoristé tak mohou zaplatit až o desítky procent více.

Povinné ručení zdražilo v také u pojišťovny Wüstenrot. „Ceny jsme upravovali postupně od konce roku 2013 jak stávajícím, tak novým klientům. V průměru se cena povinného ručení zvýšila o 20 procent,“ popsala mluvčí Helena Dušková. Také u této pojišťovny dopadlo zvýšení výrazněji na rizikové skupiny řidičů.

Za vyššími cenami má být i zrušení sankcí neplatičům povinného ručení, kterými se dotoval Garanční fond, který nyní bude potřeba plnit jiným způsobem

Zvýšení pojistného potvrdila i Česká pojišťovna, která letos zvedla ceny povinného ručení v průměru o pět procent. „Nový občanský zákoník se projevil zejména v oblasti povinného ručení a náhrad škod z něj doslova naplno. Potvrdily se naše předpoklady, kdy skutečně dochází ke skokovému nárůstu výše plnění u škod na zdraví. Můžeme tak potvrdit meziroční nárůst průměrné výše odškodnění u škod na zdraví o více než 30 procent,“ řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Nový občanský zákoník zrušil tabulky, podle kterých pojišťovny vyplácely škody na zdraví. Ke zdražení povinného ručení ale přispěly i další faktory: zavedení povinného odvodu do Fondu zábrany škod a úhrady nákladů za zásahy hasičů při dopravních nehodách. „V letošním roce bylo navíc schváleno zrušení povinných sankcí neplatičům povinného ručení, kterými se dotoval Garanční fond. Z tohoto fondu se vyplácejí škody nezjištěnými vozidly a nepojištěnými vozidly. I ten bude potřeba plnit jiným způsobem než doposud,“ doplnila mluvčí UNIQA pojišťovny.


Čtěte také:

Povinné ručení zdraží do deseti procent, pojišťovnám vznikly nové náklady

Pojišťovny: Povinné ručení letos zdraží v průměru o pět procent

Autor: Markéta Žižková

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web