Pojistěte se investicemi do pojišťoven

23.4.2010 8:07   |  

Pojištění potřebují především lidé, kteří nemají vytvořeny velké finanční rezervy. I tací ale mohou zároveň investovat do akcií své pojišťovny a vydělat zpět to, co pojišťovně musejí platit na pojistném. Nabízí se tak zároveň zajímavá kombinace. Dokud nemám nashromážděný dostatečný kapitál, abych nepotřeboval služby pojišťovny, využívám pojištění a vedle postupně akumuluji kapitál.

Skutečně vedle, ne prostřednictvím pojišťovny v moderních produktech, jako jsou investiční životní pojištění, kterými bych pojišťovnu pouze více dotoval na poplatcích. Tento kapitál pak mohu zčásti investovat právě do akcií pojišťoven a to, co na mně pojišťovna vydělá, zase získat zpět na dividendách.

Atraktivní Allianz

Největší veřejně obchodovanou společností z odvětví pojišťovnictví by dle oficiální kategorizace byla Berkshire Hathaway, aktuálně devátá největší společnost na světě podle tržní kapitalizace. Ovšem fakticky se jedná o investiční holding Warrena Buffetta, jen část tržeb pochází z pojišťovnictví. A tak největší ryzí pojišťovnou je momentálně China Life Insurance, její akcie jsou však s P/E 29 značně předražené.

Druhá v pořadí je německá společnost Allianz, která se kromě pojištění věnuje také asset managementu. Jak můžete vidět v tabulce, má ze všech uvedených společností největší tržby a dokázala také vygenerovat za rok 2009 největší zisk. Na rozdíl od čínského konkurenta jsou akcie společnosti Allianz z fundamentálního hlediska atraktivně oceněné s P/E necelých deset a dividendovým výnosem přes čtyři procenta. V roce 2008 se dostala do finančních problémů, ale od ledna 2009, kdy dokončila prodej dceřiné společnosti Dresdner Bank jiné německé bance Commerzbank, vykazuje velmi dobré hospodářské výsledky.

Další zajímavé tipy

Z velké desítky se jako atraktivní investice kromě akcií Allianz jeví ještě americké pojišťovny Prudential Financial a The Travelers Companies. Druhá jmenovaná má ze všech nejnižší P/E 7,5 a zároveň největší ziskovou marži – z tržeb 24,68 miliardy dolarů vytvořila zisk 3,59 miliardy dolarů, to dělá na pojišťovnu velmi solidní profit margin 15 procent. Obě však mají nízký dividendový výnos, což je dáno tím, že na dividendách vyplácí jen nepatrnou část zisků – Prudential Financial vyplatila na dividendách pouze desetinu zisku a The Travelers Companies pětinu.

Kdo s čím zachází…

Ani pojišťovny však nejsou bezriziková investice, jak dokazuje společnost American International Group, druhá největší pojišťovací skupina na světě podle tržeb, kterou u nás mnozí znají díky pojišťovně Amcico, jejíž dealeři prodávali pojistky pod záštitou bezpečnosti a nikdy se nezapomněli zmínit, že mateřská společnost AIG má vyšší rating než Česká republika.

Tak to už je jen nostalgická vzpomínka. AIG v důsledku riskantních operací s MBS a dalšími deriváty zatím nezkrachovala jen díky státní půjčce a emisi preferenčních akcií. Ať už bude další vývoj společnosti jakýkoliv, běžný akcionář bude až na konci potravinového řetězce. I když se firma vrátí do zisku, ještě několik let z něho běžný akcionář nebude mít ani vindru.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web