Pojistné se přizpůsobuje změnám návyků při cestování

26.5.2010 7:33   |  

Cestování v průběhu celého roku plus ochrana proti nenadálým zásahům do trávení dovolené. Ať už přírodním, nebo občanským. Na tyto trendy reagují pojišťovny novými produkty. „Dovolené Čechů v zahraničí se od loňska zlevňují a zkracují, ale zato velká část turistů jezdí do ciziny vícekrát během roku.

Proto se více než dříve těší oblibě cestovní pojištění na celý rok,“ pojmenoval včera některé změny v pojišťování českých turistů manažer Evropské cestovní pojišťovny (ECP) Ondřej Rušikvas.

Na chování cestovatelů v důsledku krize ještě navíc aktuálně působí nejistota vyvolaná činností islandské sopky a občanské nepokoje, nedávno v Řecku a aktuálně v Thajsku. Na tyto vlivy zase reagují pojišťovny úpravami stornopoplatků. Například pojišťovna Generali podle svého mluvčího Jiřího Cívky v rámci cestovního pojištění Pláž dává jako bonus zdarma storno pojištění téměř pro všechna zmíněná rizika, jako je přírodní katastrofa, epidemie či občanské nepokoje.

„Nové styly v cestování samozřejmě reflektujeme,“ řekla mluvčí pojišťovny Allianz Pavla Paseková. Například zpoždění letů a zpoždění zavazadel se stává součástí základního pojištění, zatímco dříve bylo nutné obojí připojistit. Allianz také zcela nově kryje z cestovního pojištění i letištní taxy a palivové příplatky u pojištění storna, nikoliv jen cenu letenky. Také nově pohlíží na notebooky, mobilní telefony, kamery, které jsou dnes považovány za běžné osobní předměty, a nikoliv cennosti.

ECP zase přichází s novinkou, a to pojištěním proti úpadku leteckých společností. V případě krachu nemá totiž kdo koupenou letenku nahradit. Přitom toto riziko je větší u stále oblíbenějších nízkonákladových společností, kdy se letenky nakupují dlouho dopředu. „Objevují se také žádosti o storno v důsledku pouhé nejistoty, jak zájezd dopadne a zdali proběhne v pořádku,“ řekl Rušikvas. Takové důvody pojišťovna ECP zatím běžně neuznává.

Autor: Jiří Michal

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web