Pojistné se přizpůsobuje změnám návyků při cestování

26.5.2010 7:33   |  

Cestování v průběhu celého roku plus ochrana proti nenadálým zásahům do trávení dovolené. Ať už přírodním, nebo občanským. Na tyto trendy reagují pojišťovny novými produkty. „Dovolené Čechů v zahraničí se od loňska zlevňují a zkracují, ale zato velká část turistů jezdí do ciziny vícekrát během roku.

Proto se více než dříve těší oblibě cestovní pojištění na celý rok,“ pojmenoval včera některé změny v pojišťování českých turistů manažer Evropské cestovní pojišťovny (ECP) Ondřej Rušikvas.

Na chování cestovatelů v důsledku krize ještě navíc aktuálně působí nejistota vyvolaná činností islandské sopky a občanské nepokoje, nedávno v Řecku a aktuálně v Thajsku. Na tyto vlivy zase reagují pojišťovny úpravami stornopoplatků. Například pojišťovna Generali podle svého mluvčího Jiřího Cívky v rámci cestovního pojištění Pláž dává jako bonus zdarma storno pojištění téměř pro všechna zmíněná rizika, jako je přírodní katastrofa, epidemie či občanské nepokoje.

„Nové styly v cestování samozřejmě reflektujeme,“ řekla mluvčí pojišťovny Allianz Pavla Paseková. Například zpoždění letů a zpoždění zavazadel se stává součástí základního pojištění, zatímco dříve bylo nutné obojí připojistit. Allianz také zcela nově kryje z cestovního pojištění i letištní taxy a palivové příplatky u pojištění storna, nikoliv jen cenu letenky. Také nově pohlíží na notebooky, mobilní telefony, kamery, které jsou dnes považovány za běžné osobní předměty, a nikoliv cennosti.

ECP zase přichází s novinkou, a to pojištěním proti úpadku leteckých společností. V případě krachu nemá totiž kdo koupenou letenku nahradit. Přitom toto riziko je větší u stále oblíbenějších nízkonákladových společností, kdy se letenky nakupují dlouho dopředu. „Objevují se také žádosti o storno v důsledku pouhé nejistoty, jak zájezd dopadne a zdali proběhne v pořádku,“ řekl Rušikvas. Takové důvody pojišťovna ECP zatím běžně neuznává.

Autor: Jiří Michal

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web