Pojistný trh v Česku přerušil růst. Loni klesl o 0,3 procenta

Český pojistný trh po mnoha letech růstu loni klesl. Tuzemské pojišťovny vybraly v roce 2011 na pojistném 116,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 0,3 procenta. Předloni přitom pojistný trh stoupl o osm procent. Zájem i loni rostl u životního pojištění, u neživotního ale celkově klesl. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven (ČAP), která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu.

 Česká pojišťovna
30.1.2012 16:09   |  

Trh životního pojištění nadále roste – loni stoupl o 1,9 procenta. Zájem o produkty s jednorázově placeným pojistným se projevil zejména u obchodů spojených s nynějšími smlouvami, jejichž objem stoupl o pětinu. Celkově ale zaznamenalo jednorázově placené životní pojištění pokles o 700 milionů korun.

Potěšující je podle výkonného ředitele ČAP Tomáše Síkory nárůst běžně placeného pojistného o téměř miliardu korun. Naopak špatnou zprávou je to, že současně s rostoucím objemem pojistného klesl o více než 100 tisíc celkový počet smluv životního pojištění.

Za poklesem neživotního pojištění je hlavně povinné ručení

Nepříznivý vývoj v neživotním pojištění, které kleslo o 1,6 procenta, nezvrátil ani pozitivní trend u podnikatelských pojištění, kde předepsané pojistné vzrostlo o 2,1 procenta. Celkový pokles trhu neživotního pojištění o 1,2 miliardy korun proti předchozímu roku byl způsoben zejména výrazným poklesem u pojištění vozidel, konkrétně u povinného ručení o více než osm procent.

„Domnívám se, že loňský rok byl posledním, kdy ceny pojištění vozidel klesaly. Pro další snižování už není prostor a pojišťovny budou do budoucna nuceny změnit strategii boje o klienta,“ dodal Síkora.

Zdroj: ČAP

Nadále nejsilnějšími hráči na trhu jsou finanční skupiny Generali PPF Holding (Česká pojišťovna, Generali, Česká pojišťovna Zdraví) a skupina VIG (Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny. Největší meziroční nárůst předepsaného pojistného, o více než 800 milionů korun, vykázala Pojišťovna ČS. Nárůstu o téměř 400 milionů dosáhly ČSOB Pojišťovna a Allianz pojišťovna.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web