Pojišťovnu roku ovládla Kooperativa

10.5.2011 17:30   |  

Pojistný trh se stabilizoval. Uvádí to Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM), která dnes zveřejnila výsledky 11. ročníku své ankety Pojišťovna roku 2010. Tu s přehledem opanovala Kooperativa pojišťovna, která obsadila první místa ve čtyřech z pěti kategorií.

Společnost, která je součástí rakouské Vienna Insurance Group, nevyhrála pouze kategorii Specializované pojištění. Zde nejvíce hlasů dostala Evropská cestovní pojišťovna, která tak obhájila své vítězství z roku 2009.

Největší změny zaznamenala právě tato kategorie, kdy se mezi prvních pět subjektů loni probojovaly tři společnosti zabývající se pojištěním pohledávek. Druhá skončila Atradius Credit Insurance, předloni přitom v této kategorii zastupovala svůj obor sama.

„Důvod je celkem jasný – byla finanční krize,“ řekl místopředseda AČPM Ivan Špirakus. „Je to asi jedná oblast pojištění, kde se výrazně zvedly ceny, a to kvůli obrovskému množství škod,“ dodal.

Propad naopak zaznamenala pojišťovna právní ochrany D.A.S., což Špirakus opět interpretuje jako projev krize. Pokles kamionové dopravy totiž pojišťovně odebral významné klienty, kteří si tento druh zajištění obvykle sjednávají. Podobný vliv měla i rozhodnutí firem odložit investice do vozových parků. „Situace se začala otáčet až letos, ve výsledcích se to tedy projeví za rok,“ uvedl.

Letošní vývoj ale podle partnera AČPM, České asociace pojišťoven (ČAP), může negativně ovlivnit nový občanský zákoník, který nahrazuje i dosavadní zákon o pojišťovnách. Podle jejího ředitele Tomáše Síkory je pro pojišťovnictví v mnoha odhledech problémový.

Zákoník totiž umožní poškozeným hradit i nehmotnou újmu. Jak Síkora uvedl, zprvu to povede ke skokovému růstu cen, protože pojišťovny nyní nedovedou odhadnout růst pojistného plnění, který jim z nové legislativy vyplyne.

Výsledky ankety po kategoriích:

Pojištění průmyslu a podnikatelů Pojištění občanů Specializované pojištění
Kooperativa pojišťovna Kooperativa pojišťovna Evropská cestovní pojišťovna
CHARTIS EUROPE Allianz pojišťovna Atradius Credit Insurance
Allianz pojišťovna Česká podnikatelská pojišťovna KUPEG úvěrová pojišťovna
Česká podnikatelská pojišťovna Generali pojišťovna Euler Hermes Čescob
Generali pojišťovna UNIQA pojišťovna Pojišťovna VZP
Autopojištění Životní pojištění
Kooperativa pojišťovna Kooperativa pojišťovna
Česká podnikatelská pojišťovna Pojišťovna České spořitelny
Allianz pojišťovna UNIQA pojišťovna
UNIQA pojišťovna Česká podnikatelská pojišťovna
Generali pojišťovna Allianz pojišťovna

Zdroj: 2x AČPM

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web