Pojišťovny řeší pojistky k úvěrům

22.7.2009 11:42   |  

Nezaměstnanost v Česku letos rychle stoupá, pojišťovnám proto přibývá práce s vypořádáním pojistek k úvěrům proti ztrátě zaměstnání. Dynamika ale nesedí: počet nezaměstnaných stoupl od ledna o 65 tisíc, pojišťovny ale evidují desítky až stovky žádostí o plnění pojistek.

Podle finančních poradců brání rozšíření pojistek proti ztrátě zaměstnání jejich malá výhodnost: jsou poměrně drahé, mají spoustu výluk, pojišťovna platí za klienta splátky relativně krátkou dobu a podmínkou je delší evidence na úřadu práce a nedobrovolná ztráta zaměstnání.
,,Pojišťovny se tento produkt teprve učí, bojí se rizika. Dávají zatím relativně hodně vysoké pojistné. A mnoho klientů po zjištění ceny od svého záměru odstupuje, ačkoliv je pojištění tohoto rizika v řadě případů z hlediska finančního plánování opodstatněné a vhodné,“ říká Jan Lener z Broker Consulting.

Mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová říká, že jednoznačně za zvýšení počtu žádostí o plnění pojistek je ztráta zaměstnání klientů. ,,Počet případů skutečně narůstá, nicméně zatím se to stále drží v řádu desítek až jedné stovky případů - uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále. Je možné, že část klientů ještě nevyužila touto možnost a kryje zatím splátky z rezervy,“ říká.

K tomu, aby pojišťovna převzala splátky úvěru za nezaměstnaného klienta, jsou podle ní nastavena jasná kritéria, se kterými je dlužník předem seznámen. ,,Pravdou je, že některé žádosti o plnění musíme odmítat právě z důvodu nesplnění podmínek,“ dodává Svobodová.

Pouhé desítky případů řeší podle mluvčí Ireny Zatloukalové ČSOB Pojišťovna. ,,Nárůst byl počátkem roku, teď nějak dramatický není. Nárůst přitom regionálně kopíruje zvýšení nezaměstnanosti,“ uvedla.

Většina pojišťoven letos začala pojistky k úvěrům nabízet. Například všechny úvěry Komerční banky už letos obsahují pojistku automaticky. Sazby jsou obecně poměrně vysoké: u hypoték jde až o sedm procent měsíční splátky úvěru, u spotřebitelských úvěrů jde zhruba o stokorunu měsíčně.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web