Pojišťovny se chystají na nejhorší, novela stále počítá s bezlimitním plněním

Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu míří do třetího čtení v poslanecké sněmovně, stále však obsahuje problematickou pasáž o povinnosti pojišťoven odškodnit klienta bez ohledu na sjednaný limit pojistného plnění. "Pokud bude přijata novela zákona v předkládaném znění, nebude moci dojít k obnově smluv a naše pojišťovna bude muset postupně ukončit pojištění insolvence CK," uvedla mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková.

 ilustrační foto
14.9.2015 16:03   |  

„Podnikáme ve více než 60 zemích světa a nikde jsme se nesetkali s tím, že by soukromý subjekt ručil v neomezené výši za podnikání jiného,“ dodal Jiří Cívka z pojišťovny Generali. Bezlimitní plnění a odpovědnost pojišťovny za stanovení výše pojistné částky je podle něj v evropském i světovém měřítku ojedinělé řešení, pro které s největší pravděpodobností nebudou mít zajistitelé pochopení‎.

„Bez odpovídajícího zajištění nelze tento typ pojištění nabízet, což by v konečném důsledku mohlo vést k omezení podnikání cestovních kanceláří, které musí být ze zákona pojištěné pro případ svého úpadku,“ dodal.

Před tímto vývojem varovala už v červnu Česká asociace pojišťoven (ČAP) při snaze o přepracování původního znění návrhu novely. Jasně tehdy nastínila, že hrozí konec produktu pojištění CK jako takového, což ve svém důsledku může mít za následek, že cestovky v Česku nebudou moci nabízet zájezdy a budou se muset buď přesunout do zahraničí, nebo ukončit činnost.

Přebírání prakticky neohraničeného rizika podle pojišťoven znamená rozpor s požadavky na solventnost dle zákona o pojišťovnictví s rizikem sankcí ČNB. Plné krytí poškozených klientů pojišťovnou přitom není v současné době zajištěno v žádné zemi EU, při nedostatečném krytí se obvykle na odškodnění podílí stát.


Čtěte také:

Přestaneme pojišťovat cestovky, varuje asociace kvůli sporné novele

Cestovní kanceláře povedou pro pojišťovny oddělené účetnictví

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web