Pojišťovny vybraly loni na pojistném 115 miliard, o procento víc

Český pojistný trh loni stoupl, když tuzemské pojišťovny vybraly na pojistném 115,2 miliardy korun. To je o 1,1 procenta více než předloni. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, jež sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu.

Pojistný trh v roce 2014 táhlo pojištění aut
27.1.2015 13:48   |  

Výsledky loni ovlivnil pozitivní vývoj u neživotního pojištění, které stouplo zejména díky situaci v pojištění motorových vozidel o 2,3 procenta na 69,1 miliardy korun.

„Povinné ručení překonalo po dvouleté pauze úroveň ročního předepsaného pojistného 20 miliard korun a posílilo o 4,6 procenta,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Životní pojištění kleslo

Naopak životní pojištění, které několik let drželo pojistný trh v kladných číslech, v loňském roce pokleslo o 0,7 procento. Předepsané pojistné se tak snížilo na 46,1 miliardy korun. K poklesu přispěly jak produkty s jednorázově placeným pojistným, tak i produkty s běžně placeným pojistným.

Situaci v oblasti běžně placeného životního pojištění mohl podle ČAP částečně ovlivnit vývoj související s daňovou uznatelností soukromého životního pojištění, ke kterému koncem roku došlo.

„Existuje sice riziko, že se pokles předepsaného pojistného za životní pojištění s běžně placeným pojistným v dalších obdobích z možného důvodu změny režimu daňové uznatelnosti soukromého životního pojištění ještě prohloubí. Pevně však věřím, že se v dlouhodobém časovém horizontu bude jednat jen o pokles přechodný,“ uvedl Síkora.

Novela zákona od letoška zavedla u životního pojištění omezení. Kdo chce u životní pojistky i nadále čerpat daňové výhody, bude muset smlouvu změnit tak, aby neumožňovala předčasné výběry.

Jak si vedly největší pojišťovny na trhu v roce 2014
Pojišťovnapojistné v mld. Kčpodíl na trhu v %
Česká pojišťovna27,523,9
Kooperativa22,919,8
Allianz10,99,5
Generali8,37,2
ČSOB Pojišťovna7,46,4
Česká podnikatelská pojišťovna6,65,7
Pojišťovna ČS6,35,5
UNIQA5,44,7
ING4,74,1

Pramen: ČAP


Čtěte také:

Pojišťovny odhalily podvody za rekordní více než miliardu

Pojišťovny: Nárůst škod poskočil kvůli ledovce o desítky procent

Pavel Řehák: I malá pojišťovna může být zisková


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web