Pojišťovny vydaly méně za nepojištěné vozy

21.4.2010 7:46   |  

Garančnímu fondu pojišťoven se daří snižovat výdaje na krytí nepojištěných škod automobilů. V minulém roce tyto škody stály 393 milionů korun. To je téměř o 80 milionů méně než rok předtím. Pojišťovny, které musejí do fondu ze zákona odvádět určité částky, tak ušetřily.

České kanceláři pojistitelů (ČKP), která fond spravuje, se daří úspěšně penalizovat majitele vozů, kteří povinné ručení nezaplatili. Za loňský rok, kdy mohla poprvé pokuty rozdávat, vybrala 65 milionů korun. Zhruba stejnou sumu vybrala kancelář také během letošního jara. Podle odhadu ředitele ČKP Jakuba Hradce by celkové inkaso za letošní rok mohlo garančnímu fondu přinést až 121 milionů korun.

Druhou pozitivní zprávou pro pojišťovny je to, že motorových vozidel bez povinného ručení nadále ubývá. Sice tuto povinnost stále neplní přes 600 tisíc vozidel, ale předloni jich bylo o 200 tisíc více.

Klesl i počet nepojištěných škod vozidel, a to až o pětinu. V loňském roce se dostal pod hranici čtyř tisíc. Nedobrou zprávou naopak je, že roste průměrné plnění z garančního fondu za jednu nepojištěnou škodu. Loni vyšla téměř na 71 tisíc, což je proti roku 2008 o 15 procent více. „Hlavním důvodem tohoto negativního nárůstu je vysoký podíl závažných škod na zdraví, které velmi výrazně zvyšují závazky garančního fondu,“ řekl Hradec.

„Výše jednorázových pojistných plnění enormně roste,“ doplnila Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. To může podle jejích slov vést až ke zvýšení cen povinného ručení.

Autor: Jiří Michal

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web