Pokračování intervencí? Ceny nerostou podle představ ČNB

Ani po pěti měsících letošního roku se České národní bance (ČNB) nepodařilo dostat inflaci tam, kde ji chtěla mít. Ačkoli bankéři ve své měsíc staré prognóze počítali s tím, že české ceny v květnu povyrostou o 0,6 procenta, zdražovalo se o třetinu méně. Za slabou korunu tak bude zřejmě centrální banka bojovat o poznání déle, než původně sama čekala. V boji s deflací totiž Česko zatím definitivně zvítězit nedokázalo.

Budova České národní banky
10.6.2014 6:54   |  

„Čím nižší je inflace oproti prognóze ČNB, tím vyšší je pravděpodobnost, že centrální banka ponechá slabou korunu déle, než zamýšlela,“ uvádí Tomáš Holinka z Moody’s Analytics. Loni v listopadu ČNB intervenovala na devizových trzích s cílem oslabit domácí měnu na méně než 27 korun za euro s garancí kurzu do konce letošního roku. Záměr bankéřů zažehnout růst cen se ale zatím nedaří podle plánu, ČNB tak podle odborníků nepustí korunu nad zmíněný cíl dříve než v polovině roku 2015.

Sázka ECB na nižší úroky zvýšila zájem o korunu

Inflačním snahám ČNB příliš nenahrává ani měnová strategie bankéřů ve Frankfurtu. Čtvrteční sázka Evropské centrální banky (ECB) na nižší úroky totiž zvýšila atraktivitu koruny proti euru. Zvýšený zájem investorů o domácí měnu by ale přidržel české ceny i nadále při zemi. „Pomalý růst cen dohromady s politikou ECB jsou již nyní dostatečně silným impulzem pro oddálení konce intervencí ČNB,“ uvádí Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Spekulace o dalších akcích centrální banky proti koruně experti zpochybňují. „Změna v přístupu ČNB je málo pravděpodobná. Další intervence neočekávám ani v případě, že by inflace setrvala níže i nadále,“ uvádí Petr Hlinomaz z BH Securities.

Inflace nad jedno procento? Nejdříve na podzim, tvrdí analytik

Květnové české ceny meziročně narostly o 0,4 procenta, a to především kvůli nízké loňské srovnávací základně. Letos se totiž neopakoval výrazný pokles cen plynu, pohonných hmot a zlevnění tarifů telefonních operátů. Oproti předchozímu měsíci však ceny zůstaly prakticky na stejné úrovni, urychlit jejich růst by měl až očekávaný hospodářský růst.

V závěru letošního roku očekává ČNB ceny meziročně vyšší o přibližně dvě procenta. Odhady expertní obce zůstávají střízlivé. „Teprve na podzim by se mohla inflace dostat nad hranici jednoho procenta,“ uvádí Petr Dufek z ČSOB.


Čtěte také:

Ceny se téměř vůbec nehýbou, meziměsíční inflace je na nule

Singer: Intervence asi ještě protáhneme. Kvůli inflaci

Lízal z ČNB: Intervence neukončíme skokově, ale pozvolně

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web