Pokud nepadne Hušák, rozhodne soud

7.2.2011 7:32   |  

Situace v loterijní společnosti Sazka zamrzla. Po několika neúspěšných pokusech investorů vstoupit majetkově do firmy se boj zúžil na jedinou otázku: Zda a jak dlouho vydrží Aleš Hušák v čele firmy. Svrhnout se jej pokusí mimořádná valná hromada, kterou inicioval Český olympijský výbor (ČOV) s podporou Sdružení sportovních svazů a organizace Orel. Dohromady drží přes šest procent akcií, pro vyvolání valné hromady jsou potřeba tři procenta. Sazka ji musí svolat do třiceti dnů.

„Navrhneme odvolání Aleše Hušáka ze všech funkcí a změnu stanov, která umožní vstup strategického investora,“ uvedl místopředseda ČOV Jiří Kejval. Podle současných stanov mohou být akcionářem jen občanská sdružení, která působí ve sportu či tělovýchově. Svolání valné hromady ale nic neřeší, pokud Hušáka podpoří největší akcionář, kterým je Český svaz tělesné výchovy a sportu (ČSTV). Jeho podpora uvnitř organizace pomalu slábne, podle informací E15 mu ale zatím sesazení nehrozí.

O osudu firmy se tak bude pravděpodobně rozhodovat u soudu. Hušák musí dokázat, že Sazka není v insolvenci. V prokazování bude klíčové, jakou tržní hodnotu mají její aktiva. Podle toho soud rozhodne, zda je společnost předlužená, či nikoliv. Sazka uvedla v insolvenčním rejstříku, že vlastní majetek v hodnotě 14,16 miliardy korun, závazky činí 9,4 miliardy a pohledávky 10,5 miliardy. Podle menších akcionářů jsou ale v účetnictví zahrnuty nedobytné pohledávky za sdružením Zelený ostrov a firmou Bestsport v souhrnu za více než 7,5 miliardy korun, a firma je tak podle nich předlužená.

Jirásek odchází z představenstva Sazky

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek rezignoval na členství v představenstvu společnosti Sazka, informoval server motejlek.com. Mluvčí ČOV Alexandr Kliment informaci odmítl komentovat.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web