Polbank bude rakouská. Raiffeisen ale zní Polákům cize

11.2.2011 9:12   |  

Rakušané udělali dobrý tah. Tak lze shrnout reakce odborníků na zprávu, že Raiffeisen Bank International (RBI) hodlá za téměř půl miliardy eur převzít 70procentní podíl v Polbank EFG, polské divizi řeckého domu EFG Eurobank Ergasias. Pravda, Raiffeisen Bank Polska existuje teprve od roku 1991 a nemá ohromující počet klientů (kolem 240 tisíc), ale zato jsou to klienti relativně bohatí, takže banka je pojímána jako elitní ústav. V podnikatelském sektoru je velmi silná.

Oproti tomu Polbank působí na scéně od roku 2006, ale díky masivní ofenzivě si u ní v uplynulých pěti letech otevřelo účet 800 tisíc klientů. Její nejsilnější zbraní jsou nejvyšší úroky ze spoření na trhu. Nyní kupříkladu nabízí možnost pětiměsíčního „narozeninového vkladu“ s úrokem 5,5 procenta ročně.

Sloučením obou bank vznikne univerzální bankovní dům, který bude podle RBI šestým největším peněžním ústavem a čtvrtým největším poskytovatelem úvěrů v Polsku. Zda budou fungovat pod společným jménem, zatím není jasné. V tomto ohledu Raiffeisen žádnou doktrínu nemá. Její slovenská dcera si i po převzetí ponechala původní jméno Tatrabank.

Podle Pawła Majtkowského z poradenské firmy Expander může být problém v tom, že klientům Polbank bude jméno Raiffeisen „znít cize“, jak řekl deníku Dziennik Gazeta Prawna. Na druhé straně však uznává, že značka budí dojem stability a bezpečnosti.

Řešením může být i podnikání pod dvěma jmény, myslí si Adam Becht ze společnosti Capgemini. Jako tomu je v případě BRE Bank, dcery Commerzbank, jež má dokonce dvě divize pro privátní služby vystupující pod odlišnými obchodními názvy mBank a Multibank.

Každopádně se očekává, že Polbank upraví dle vzoru matky alespoň firemní barvy a logo. Banka se samozřejmě bude muset rozloučit se zkratkou EFG.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web