Polbank bude rakouská. Raiffeisen ale zní Polákům cize

11.2.2011 9:12   |  

Rakušané udělali dobrý tah. Tak lze shrnout reakce odborníků na zprávu, že Raiffeisen Bank International (RBI) hodlá za téměř půl miliardy eur převzít 70procentní podíl v Polbank EFG, polské divizi řeckého domu EFG Eurobank Ergasias. Pravda, Raiffeisen Bank Polska existuje teprve od roku 1991 a nemá ohromující počet klientů (kolem 240 tisíc), ale zato jsou to klienti relativně bohatí, takže banka je pojímána jako elitní ústav. V podnikatelském sektoru je velmi silná.

Oproti tomu Polbank působí na scéně od roku 2006, ale díky masivní ofenzivě si u ní v uplynulých pěti letech otevřelo účet 800 tisíc klientů. Její nejsilnější zbraní jsou nejvyšší úroky ze spoření na trhu. Nyní kupříkladu nabízí možnost pětiměsíčního „narozeninového vkladu“ s úrokem 5,5 procenta ročně.

Sloučením obou bank vznikne univerzální bankovní dům, který bude podle RBI šestým největším peněžním ústavem a čtvrtým největším poskytovatelem úvěrů v Polsku. Zda budou fungovat pod společným jménem, zatím není jasné. V tomto ohledu Raiffeisen žádnou doktrínu nemá. Její slovenská dcera si i po převzetí ponechala původní jméno Tatrabank.

Podle Pawła Majtkowského z poradenské firmy Expander může být problém v tom, že klientům Polbank bude jméno Raiffeisen „znít cize“, jak řekl deníku Dziennik Gazeta Prawna. Na druhé straně však uznává, že značka budí dojem stability a bezpečnosti.

Řešením může být i podnikání pod dvěma jmény, myslí si Adam Becht ze společnosti Capgemini. Jako tomu je v případě BRE Bank, dcery Commerzbank, jež má dokonce dvě divize pro privátní služby vystupující pod odlišnými obchodními názvy mBank a Multibank.

Každopádně se očekává, že Polbank upraví dle vzoru matky alespoň firemní barvy a logo. Banka se samozřejmě bude muset rozloučit se zkratkou EFG.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web